wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, przepuszczalna; w okresie wegetacji stale wilgotna, w okresie zimowego spoczynku sucha; odczyn obojętny. Zimowanie w gruncie jest ryzykowne. Wymaga dobrego okrycia, suchego, zdrenowanego podłoża i osłony przed zimową wodą. Przy uprawie pojemnikowej wskazane są nie za duże pojemniki, z dobrym drenażem. Donice zimuje się w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze kilku stopni >0°C, sporadycznie i umiarkowanie podlewając. Na dwór wystawia się po ostatnich wiosennych przymrozkach.

space

Gatunki o zimozielonych liściach są szczególnie trudne w uprawie w warunkach polskiego klimatu (agapant baldaszkowaty (Agapanthus africanus) i Agapanthus praecox).

Wymagania (parametry ogrodowe): strefa mrozoodporności 8

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Byliny kłączowe z mięsistymi korzeniami. Pochodzą z tropikalnych terenów południowej Afryki. U nas najpewniejsze gdy w sezonie uprawiane w pojemnikach wystawionych do ogrodu i zimowane w chłodnych pomieszczeniach.

space

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe • do uprawy w pojemnikach

Agapanthus africanus · agapant baldaszkowaty

agapant afrykański
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
⇒ czosnkowate uprawiane ozdobne (Alliaceae-uprawiane)
Gatunek o zimozielonych liściach. Pędy kwiatostanowe 30-60 cm wysokości. Kwitnie w sierpniu/wrześniu. Trudny w uprawie w warunkach Polski. Wskazany do ogrodowej uprawy pojemnikowej i zimowania w chłodnym, widnym pomieszczeniu. Szczegółowo o wymaganiach i sposobie uprawy na stronie — agapant (Agapanthus).
Wysokość: 30-60 cm

Kwitnienie: od sierpnia do września

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe • do uprawy w pojemnikach

Agapanthus ‘Blue Giant’

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Kw
Odmiana traci liście na zimę. Pędy kwiatostanowe do 100 cm wysokości, na końcu z okazałym kwiatostanem, kulistym w zarysie, 15-20 cm średnicy. Stosunkowo mrozoodporna; z dobrym okryciem i w suchym podłożu, ryzyko zimowania stosunkowo nieduże.

Szczegółowo o wymaganiach i sposobie uprawy na stronie — agapant (Agapanthus).

Wysokość: 80-100 cm

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe • na rabatę bylinową