takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Bletilla striata (Thunb.) Rchb. f.

bletilla pasiasta
Bletilla striata (bletilla pasiasta)
04.06.2008, ogród botaniczny; copyright © by Jacek Soboń

wymagania i uprawa

Bletilla striata (bletilla pasiasta)
Stanowisko półcieniste, możliwie chłodny (optymalna temperatura w okresie wegetacji <20°C. Gleba przepuszczalna, z dużym dodatkiem torfu i drobnej kory; w okresie wegetacji stale umiarkowanie wilgotne; odczyn obojętny. W przepuszczalnym i w miarę suchym podłożu można zimować w gruncie, pod lekkim przykryciem. Bezpieczniej jest jednak wykopać kłącza i zimować tak jak bulwy dalii, w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze nieco >0°C. Można też uprawiać w pojemnikach i zimować w chłodnym pomieszczeniu, na sucho. Z nawożeniem trzeba ostrożnie, w niewielkich dawkach lub w niskim stężeniu (nawozy płynne).

space

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Storczyk naziemny, z bulwiastym kłączem; pochodzi z Dalekiego wschodu gdzie rośnie do Tybetu po Japonię; zimą przechodzi spoczynek w stanie bezlistnym. U nas stosunkowo prosty do całorocznej uprawy w ogrodzie (z przykryciem na zimę) lub do uprawy pojemnikowo-ogrodowej; tworzy gęste kępy liści 30-35 cm wysokości i pędy kwiatostanowe do 60 cm wysokości. Kwitnie w maju-czerwcu; kwiaty w zależności od odmiany purpurowe lub białe. Na rabaty bylinowe w miejscach półcienistych, chłodnych lub do uprawy w pojemnikach wystawianych na lato do ogrodu.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · wysokość 30-60 cm · strefa mrozoodporności 6a · kwitnienie: 5-6

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.10_14_22.jmak - Bletilla striata (bletilla pasiasta); Niemcy
jmak.10_14_22
leg. Jarosław Makowski
/Niemcy / #2