takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Iris ×hollandica Tüb.

kosaciec holenderski irys holenderski, miecznik holenderski
Iris hollandica hort. · Xiphium ×hollandicum hort.
Iris ×hollandica (kosaciec holenderski)
11.06.2007 copyright © by Jacek Soboń
Iris ×hollandica (kosaciec holenderski)
Iris ×hollandica (kosaciec holenderski)
Iris ×hollandica (kosaciec holenderski)

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji nie może przesychać, musi być stale wilgotna, w razie potrzeby należy obficie podlewać aż do czerwca; odczyn obojętny. Korzystne jest ściółkowanie powierzchni gleby. W ogrodzie mogą być uprawiane przez kilka lat bez wykopywania. Zimą, wymagają dobrego przykrycia, ale dopiero po zamarznięciu wierzchniej warstwy gleby (chodzi o to aby za szybko nie rozwijały liście przed zimą, do czego mają skłonność.

space

Przy rozmnażaniu cebule wykopuje sie w lipcu, gdy liście zaczynają żółknąć a zewnętrzne łuski cebuli są brązowe. Suszy się przez kilka dni, oczyszcza i sortuje. Regulując temperaturę przechowywania można wpłynąć na procent cebul kwitnących w przyszłym roku. Cebule przeznaczone do kwitnienia należy przez lato przechowywać w jak najwyższej temperaturze, pożądane >30°C, co sprzyja tworzeniu zawiązka kwiatostanu. Cebulki przybyszowe i drobniejsze cebule, przeznaczone do podrośnięcia w kolejnym sezonie, trzeba trzymać chłodno, w temperaturze ok. 15°C, wtedy mniejszy ich procent będzie kwitł; dodatkowo aby zwiększyć przyrosty cebuli należy ogławiać pęd kwiatostanowy jeszcze przed kwitnieniem. O przyroście cebul decyduje w okresie wegetacji dostępność wody, gleba musi być przez cały czas, aż do końca czerwca, wilgotna.

Wymagania: ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

właściwości i zastosowanie

Grupa odmian mieszańcowych (wyprowadzonych od hiszpańskich gatunków: irys hiszpański (Iris xiphium), Iris tingitana, Iris lusitanica); do uprawy szklarniowej z przeznaczeniem na kwiat cięty. Pędy kwiatostanowe 40-80 cm wysokości. Cebule duże, do 11 cm średnicy. Charakterystyczna dla tej grupy jest pomarańczowa plama, wzdłuż nasadowej części żyłki głównej płatka dolnego. Z uwagi na niską zimotrwałość, uprawa w ogrodzie w warunkach Polski, wymaga zimowego okrycia i jest dość niepewna. Uprawiane w gruncie kwitną w maju.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · wysokość 40-80 cm · kwitnienie: 7