atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Anemone coronaria L. [🔉 a·ne·m·ne *]

zawilec wieńcowy, zawilec koronowy
Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
cv. Lord Lieutenant
Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
cv. The Admiral
schemat uprawy
copyright © by Marek Snowarski

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
Jest możliwe przyśpieszanie kwitnienia w okresie zimowym. Rośliny sadzi się do doniczek od lipca, należy trzymać je w chłodzie, optymalna temperatura ok. 10°C, podłoże musi być stale wilgotne. Kwitną w grudniu. Przez odpowiednie opóźnienie sadzenia uzyskuje się późniejsze kwitnienie.
🌱
Bylina o bulwowatych kłączach, pędy 15 – 45 cm wysokości zakończone kwiatem. Naturalnie występuje w rejonie śródziemnomorskim i w Azji Mniejszej, gdzie rośnie na suchych, skalistych terenach. U nas uprawiana bylina ogrodowa wymagająca przykrywania lub wykopywanie kłączy na zimę. Uprawiana także, z dostępnych w handlu wiosną bulw, jako kwiat sezonowy. Może być uprawiana w pojemnikach — można wtedy uzyskiwać wczesne kwitnienie.

space

Zawilec uprawiany na rabatach bylinowych, w miejscach częściowo ocienionych, pod krzewami i drzewami lub w pojemnikach. Dobrze wygląda w większych grupach. Można użytkować na kwiat cięty (jest też w tym celu uprawiany na skalę przemysłową); w wazonie utrzymują się przez tydzień.

wysokość: 15 – 45 cm
kwitnienie: od maja do sierpnia

wymagania i uprawa

🌸
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 7
ekologiczne liczby wskaźnikowe Anemone coronaria (zawilec wieńcowy)
Stanowisko częściowo ocienione lub słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji wilgotna ale nie może być podmokła; odczyn obojętny. Po kwitnieniu rośliny stopniowo przechodzą w stan spoczynku, nie należy ich wtedy podlewać. Zimotrwałość niepewna, wymaga przykrywania na zimę. Bezpieczniej jest wykopać jesienią bulwiaste kłącza. Można je przechowywać na dwa sposoby. 1) Przez kilka dni osuszyć w ciepłym i suchym pomieszczeniu, następnie przesypać suchym torfem i przechować przez zimę w temperaturze nieco powyżej 0°C. Znaczne zwiędnięcie bulw w okresie przechowywania, nie jest problemem — są do tego przystosowane. 2) Przechowywać w temperaturze zbliżonej do pokojowej; bulwki z czasem silnie wyschną; mogą w takiej postaci być przechowywane nawet kilka lat.

space

W celu zachowania cech odmianowych rozmnaża się przez podział rozrośniętych kłączy, w okresie spoczynku. Różnobarwne rasy można także rozmnażać z nasion. Nasiona (1.2 – 1.4 tyś. szt./g) kiełkują ±w połowie, do trzech tygodni. Wysiewa się do skrzynek na przedwiośniu, następnie w maju przesadzanych na rozsadnik. Uprawiane z nasion nielicznie kwitną jesienią, w pełni od drugiego roku uprawy.

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności roślin

moim zdaniem

Piękny o ile się uda (a to nie wszędzie i nie za każdym razem).
Uprawiałem w 2012r. z zakupionych bulwek (kłączy) dwie odmiany: ‘De Caen mix’ (±pojedyncze) i ‘St. Brigid mix’ (półpełne/±pełne). Po uprzednim namoczeniu suchych bulwek, sadziłem do gruntu w połowie kwietnia i uzyskałem kwitnące egzemplarze w drugiej połowie czerwca. Zrobiły prawdziwą furorę w rodzinie. Kwitły prawie do końca sezonu wegetacji ale wtedy to już tak pro forma, pojedynczymi kwiatami.

space

Z opinii innych osób wydaje się, że efekty są dość chimeryczne (sądzę, że zależy to od stanowiska, a przede wszystkim od wilgotności i przepuszczalności gleby). Czasami po posadzeniu większość kłączy się nie rozwija lub pokazują się liście ale roślina nie kwitnie. W tych niepowodzeniach winił bym niedostateczną wilgotność gleby dla szybkiego i pełnego uwodnienia wyschniętych kłaczy. Dlatego warto przed sadzeniem je moczyć aż ulegną całkowitej rehydratacji. Często donosi się o słabym lub krótkim kwitnieniu. Tutaj obok wilgotności ważne jest stanowisko, korzystniejsze jest częściowo ocienione niż takie w pełnym słońcu, co znacznie skraca czas kwitnienia. Większość uprawiających donosi o skutecznym zimowaniu u nas w gruncie, acz częste są też straty.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.C32_12.12 - Anemone coronaria (zawilec wieńcowy); ogród
120000-C32_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. De Caen mix/ #5
znalezisko 20120000.C16_12.12 - Anemone coronaria (zawilec wieńcowy); ogród
120000-C16_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. St. Brigid mix/ #2
znalezisko 20080604.125a.js - Anemone coronaria (zawilec wieńcowy); ogród botaniczny
080604-125a
leg. Jacek Soboń
/ogród botaniczny/
/cv. Lord Lieutenant/ #3
znalezisko 20080604.125b.js - Anemone coronaria (zawilec wieńcowy); ogród botaniczny
080604-125b
leg. Jacek Soboń
/ogród botaniczny/
/cv. The Admiral/ #2