opis

Rośliny zielne, rzadziej pnącza lub (nie w naszej florze) krzewy albo niewysokie drzewa. Rząd jaskrowców liczy ponad trzy tysiące gatunków.

space

Kwiaty o prymitywnych cechach budowy, np. o wydłużonym dnie kwiatowym, z licznymi słupkami, często ustawionymi skrętolegle - tak jak w rodzinie magnoliowate (Magnoliaceae).

space

Listki okwiatu zwykle w jednym lub dwóch okółkach, najczęściej niezróżnicowane na kielich i koronę (np. w rodzaju sasanka (Pulsatilla)), rzadziej zróżnicowane (np. w rodzaju jaskier (Ranunculus)), płatki zawsze wolne (niezrośnięte).

space

Pręciki liczne zawsze zróżnicowane na nitkę pręcika i pylnik. Zwykle liczne w kwiecie i często umieszczone skrętolegle.

Owocem jest zwykle mieszek, rzadziej jednonasienne orzeszki lub jagody.

wieloowockowce – Polycarpicae

W starych systemach klasyfikacji rząd jaskrowców (Ranunculales) wraz z rzędem magnoliowców (Magnoliales) i piwoniowce (Paeoniales) był włączony do rzędu Polycarpicae. O takim ujęciu decydowały wspólne prymitywne cechy budowy - w szczególności liczne, słupki górne spiralnie rozmieszczone na dnie kwiatowym.

rodziny z gatunkami należacymi do flory Polski

Najliczniejsza w gatunki (2/3 całości) rodzina w rzędzie jaskrowce (Ranunculales). Kilkadziesiąt gatunków jaskrowatych wchodzi w skład flory Polski. W uprawie znajdują się liczne rośliny ozdobne należące do tej rodziny.
Rodzina berberysowatych liczy około 650 gatunków, przeważnie są to rośliny drzewiaste. W Polskiej florze znajduje się tylko jeden gatunek z tej rodzny - berberys zwyczajny (Berberis vulgaris). Oprócz tego uprawianych jest przynajmniej kilkanaście krzewów ozdobnych w licznych odmianach.

rodziny z poza flory polskiej, wyłącznie z uprawianymi ozdobnymi gatunkami

rodzina: miesięcznikowate (Menispermaceae)

Rodzina z rzędu jaskrowców bogata w gatunki (ponad 400) ale bez przedstawicieli we florze Polski. Jej przedstawiciele mają pędy zdrewniałe (drzewa, krzewy, liany) i rośną głównie w tropikach.

Menispermum dauricum · miesięcznik dahurski

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Cocculus carolinus

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

rodzina: krępienowate (Lardizabalaceae)

rodzina: Coriariaceae

Coriaria japonica

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupa użytkowa: krzewy liściaste · wysokość do 125 cm

rodzina: krępienowate (Lardizabalaceae)

Decaisnea fargesii · palecznik chiński

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
literatura · references
· Szweykowska, A., Szweykowski, J. (red.), 2003 — Słownik botaniczny. [51]
· Szweykowska, A., Szweykowski, J., 1976 — Botanika. Podręcznik dla szkół wyższych. [59]
· Fedorov R.V., 1974 — Flora Partis Europaeae URSS. T.1 p.13 [86.1]
· Mirek Z. et al., 2002 — Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin kwiatowych i paprotników Polski. [24]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.04 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 11.12.2015 · powstała/was created 29.03.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/gatunki/Ranunculales.htm"> Ranunculales (jaskrowce) - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>