właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Camassia (kamasja)
🌱
Byliny cebulowe z Ameryki Północnej, jeden gatunek z Ameryki Południowej. Cebula duże, zwykle 4-9 cm średnicy. Wokół nich tworzą się cebule przybyszowe.

space

💠 rabata bylinowa • ▩ grupa/płat
wysokość: 0.2 – 1.3 m
kwitnienie: od maja do czerwca

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ciepłe
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • latem okres spoczynku na sucho
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6 • umiarkowane okrycie
Stanowisko słoneczne lub nieco ocienione. Gleba w okresie jesienno-wiosennym powinna być stale dostatecznie wilgotna, szczególnie istotne jest to wiosną i w czasie kwitnienie. W razie suszy koniecznie podlewać.

space

Poza tym podobne w uprawie do tulipanów (Tulipa), z tym że nie należy corocznie wykopywać cebul. Zaleca się wykopywanie ich co kilka lat, gdy zaczyna się tworzyć kępa z większą liczbą liści i słabiej kwitnąca. Cebule wykopuje się w okresie letniego spoczynku. Wokół cebul głównych tworzą się drobne przybyszowe. Do dalszej uprawy zostawiamy tylko największe — bo te będą od razu kwitły w kolejnym sezonie. Rozdzielanie należy wykonywać ostrożnie aby nie uszkodzić. Gdy w grę wchodzi rozsadzenie we własnym ogrodzie to najlepiej z ponownym zakopaniem nie zwlekać, bo cebule są słabo chronione przez wysychaniem. W razie potrzeby dłuższego przechowania cebule, trzeba je przesuszyć i przechowywać na sucho, w temperaturze pokojowej. Cebule sadzi się we wrześniu, na głębokość ok. 8-10 cm, licząc od szczytu cebuli, w rozstawie co 10-15 cm. Najlepiej wyglądają w większej grupie.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

z nasion [po zbiorze lub wiosną]
przez podział [klonu cebul w czasie letniego spoczynku (lipiec-sierpień), sadzić od razu lub późną jesienią]

🌱 🌸
opcje Bazaru

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji