takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Mirabilis jalapa L.

dziwaczek Jalapa dziwaczek peruwiański, dziwaczek zmienny (potocznie: dziwaczek)
Mirabilis jalapa (dziwaczek Jalapa)
13.08.2012, Świnoujście; copyright © by Marek Snowarski

cechy charakterystyczne

Bylina z rzepowatym korzeniem, w naszym klimacie zimą zwykle przemarza. Łodygi wzniesione, 50-100cm wysokości, nagie lub omszone.

space

Korona kwiatowa z wydłużoną rurką (2-3cm długości). Okwiat czerwony, biały lub różnobarwny.

space

Kwitnienie lipiec-wrzesień.

schemat uprawy
można uprawiać w takim samym schemacie jak dalie ale istnieje też atrakcyjna alternatywa uprawy z rozsady przygotowanej z siewu w końcu marca lub początku kwietnia; a nawet można wysiewać bezpośrednio do gruntu; copyright © by Marek Snowarski

wymagania i uprawa

Mirabilis jalapa (dziwaczek Jalapa)
Mirabilis jalapa (dziwaczek Jalapa)
bulwiaste korzenie
Stanowisko ±słoneczne, ciepłe, może być nieco w półcieniu ale musi być ciepłe; gleba żyzna, w okresie kwitnienia pożądane jest zasilanie; gleba stale dostatecznie wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny.

space

W okresie wegetacji roślina tworzy karpy z bulwami i możemy je zimować tak jak w przypadku dalii ogrodowej (Dahlia hybrida) tj. w chłodnym pomieszczeniu, w lekko wilgotnym torfie. Rośliny z zimowanych karp, co zrozumiałe, kwitną i wcześniej i obficiej. Zwykle łatwo odnawia się z samosiewu.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna lub gleba wilgotna · zwięzłość · gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Mirabilis jalapa (dziwaczek Jalapa)
Bylina bulwiasta z Meksyku, u nas uprawiana jak kwiat jednoroczny z rozsady lub z nasion wysiewanych wprost do grunt. Można też uprawiać jak kwiat sezonowy, którego bulwiaste karpy są zimowane w pomieszczeniu. Rośliny o silnym wzroście i wzniesionych silnie rozgałęziających się pędach, tworzą kopulaste krzaczki 50-80 cm wysokości.

space

Do stosowania w grupach na rabatach kwiatowych. Można tworzyć jednoroczne, kwiatowe niskie żywopłoty.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · na suche bukiety i kompozycje · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość 50-80 cm · kwitnienie: 7-10

moim zdaniem

Wygodny ale jak dla mnie to są atrakcyjniejsze alternatywy.
Mirabilis jalapa (dziwaczek Jalapa)
Dziwaczki tworzą bulwiaste korzenie, podobnie jak dalia, i tak samo można je wykopać przed przymrozkami i przechować co wiosny. Mało kto jednak tak robi, bo roślina z powodzeniem daje się uprawiać jak jednoroczna, z nasion z wcześniejszym przygotowaniem rozsady. Leniwi mogą tego poniechać i po prostu wysiewać wprost do gruntu punktowo po kilka nasion. Jeszcze bardziej leniwi mogą liczyć na zimowanie opadłych jesienią nasion (zwykle zimują skutecznie). Wiosną wystarczy tylko przyuważyć siewki i ich nie wyrywać.

space

To modny po ogródkach ostatnio kwiat; ja nie należę do jego fanów bo są ciekawsze alternatywy. A w tym kwiecie najbardziej podoba mi się nazwa.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K106_12_1.12 - Mirabilis jalapa (dziwaczek Jalapa); Wrocław
120000-K106_12_1
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #5