takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Hedychium gardnerianum Roscoe

wiecznik Gardnera

wymagania i uprawa

Wymaga ziemi żyznej, w okresie wegetacji stale mokrej. Wielu podaje skuteczne zimowanie w strefie 7. Na pewno zimowanie w gruncie wymaga grubego okrycia. Aby wspomóc start wegetacji, można w maju przyśpieszyć ogrzewanie się ziemi przez przykrycie ciemną włókniną. W razie późnych przymrozków trzeba wschodzące pędy okryć. Bezpieczniej jest wykopać kłącze i zimować tak jak kanny (Canna indica hort.) tj. w chłodnym pomieszczeniu (ok. 10°C) przesypane torfem lub trocinami aby za bardzo nie wyschły. Można uprawiać w dużych pojemnikach. Jesienią kończy się podlewanie, liście ścina i zimuje rośliny w chłodnym pomieszczeniu z temperaturą ok. 10°C.

space

Rozmnaża się przez podział rozrośniętych kłączy.

właściwości i zastosowanie

Pochodzi z podnóży Himalajów, ze strefy tropikalnej. Bylina o bardzo dużym, mięsistym kłączu, u nas uprawiana tak jak paciorecznik ogrodowy (Canna indica hort.) lub dalia zmienna (Dahlia hybrida) tj. na okres wegetacji kłącza są sadzone do gruntu lub w dużych pojemnikach, na zimę wykopywane i przechowywane w ±sucho w chłodnym pomieszczeniu.

space

Grupy użytkowe: byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · do uprawy w pojemnikach · wysokość 100-150 cm · strefa mrozoodporności 8