właściwości i zastosowanie

Kilkanaście gatunków bylin o bulwiastych korzeniach, występujących w Ameryce Północnej. U nas niektóre uprawiane jako rośliny ozdobne. Efektowne z uwagi na wydłużony kłosowaty kwiatostan, z różowopurpurowymi koszyczkami kwiatowymi, i długi okres kwitnienia. Popularne byliny na rabaty. Świetnie nadają się na kwiat cięty.

Liatris pycnostachya · liatra grubokłosowa

liatra gęsta, liatra kłosowa
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Kw
Bylina z bulwiastymi korzeniami; pochodzi ze środkowej części Ameryki Północnej gdzie rośnie na terenach trawiastych. U nas uprawiana w ogrodach wysoka bylina ozdobna, 90-180 cm wysokości. Szczególnie efektowna w czasie długiego kwitnienia, od lipca do września; kwiatostan długi, gęsty, kłosowaty, z różowopurpurowymi koszyczkami kwiatowymi. Co nietypowe pierwsze zakwitają koszyczki na szczycie pędu, potem strefa kwitnienia przesuwa się ku dołowi pędu.

Często uprawiana na rabatach bylinowych; nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Używana na kwiat cięty — bardzo długo utrzymuje się w wazonie. Miododajna.

Wysokość: 90-150 cm

Kwitnienie: od lipca do września

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • do ogrodu naturalistycznego • bylina na kwiat cięty

Liatris spicata · liatra klosowa

bezmian kłosowy, (potocznie: liatra kłosowa)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Kw
Bylina z bulwiastymi korzeniami; pochodzi ze wschodu Ameryki Północnej gdzie rośnie na terenach trawiastych, w miejscach ±wilgotnych. U nas uprawiana w ogrodach roślina ozdobna, 60-120 cm wysokości. Szczególnie efektowna w czasie długiego kwitnienia, od czerwca/lipca do października; kwiatostan długi, gęsty, kłosowaty; koszyczki kwiatowe w zależności od odmiany w różnych odcieniach różowopurpurowych lub białawe. Co nietypowe pierwsze zakwitają koszyczki na szczycie pędu, potem strefa kwitnienia przesuwa się ku dołowi pędu.

Często uprawiana na rabatach bylinowych; nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Używana na kwiat cięty — bardzo długo utrzymuje się w wazonie. Można też zasuszać na suche bukiety — ścina się gdy połowa lub nieco więcej kwiatów jest już otwarta.

Wysokość: 60-100 cm

Kwitnienie: od lipca do października

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • do ogrodu naturalistycznego • bylina na kwiat cięty • na suche bukiety i kompozycje • o znaczeniu produkcyjnym