astrowate (Asteraceae) byliny w ogrodzie

objaśnienie skrótów

Leucanthemum vulgare agg. · jastrun właściwy (agg.) »3

margerytki, złocień właściwy, (potocznie: margerytka)
takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]
kolor kwiatów
kwiaty
jastrun właściwy (agg.) (Leucanthemum vulgare agg.)
Rodzima pospolita bylina łąkowa i suchych terenów ruderalnych, także popularna uprawiana bylina ogrodowa. Rośliny z pędami w dole płożącymi się, tworzą niezbyt gęstą darń, wzniesione odcinki pędów słabo rozgałęzione, 30-70 cm wysokości, zakończone koszyczkami kwiatowymi 3-4 cm średnicy; kwiaty języczkowe białe, tarczka żółta. Kwitnie od maja do lipca. Atrakcyjna bylina z uwagi na niewielkie wymagania uprawowe i charakterystyczny, swojski wygląd („margerytki”).

Na rabaty bylinowe, do ogrodów naturalistycznych i na tak zwane łąki kwietne. Nadaje się na kwiat cięty. Odmiana o charakterze rasy ‘Majdronning ≡ Maikönigin ≡ May Queen’ odznacza się wczesnym, majowym kwitnieniem. Są też odmiany o pełniejszych kwiatach, typu anemonowego.

Wysokość: 30-70 cm

Kwitnienie: od maja do lipca

Leucanthemum maximum · jastrun wielki

złocień wielki
Chrysanthemum maximum
takson uprawiany [24]
jastrun wielki (Leucanthemum maximum)
Wysokość: 60-80 cm

Pyrethrum roseum · złocień trwały różowy

(potocznie: złocień różowy, złocień trwały)
Chrysanthemum coccineum · Pyrethrum coccineum · Tanacetum coccineum
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
złocień trwały różowy (Pyrethrum roseum)
Pyrethrum roseum (złocień trwały różowy)
Bylina z Kaukazu i przyległej części Azji; u nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Pędy 20-60 cm wysokości, drewniejące u nasady, w górze słabo ulistnione, zakończone koszyczkiem kwiatowym.

space

— Wysokość: 30-60 cm • 7-5 szt./m2 • Rozstawa: 38-45 cm

Kwitnienie: od czerwca do września

Cynara cardunculus · kard

karczoch hiszpański
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
kard (Cynara cardunculus)
Bylina z rejonu śródziemnomorskiego. U nas rzadko uprawiana głównie w roli byliny ozdobnej lub jako kwiat jednoroczny z wcześnie przygotowywanej rozsady. Można też amatorsko uprawiać jako warzywo. Prawdopodobnie jest to dziki przodek uprawianej w cieplejszym klimacie rośliny warzywnej — karczocha (Cynara scolymus). Rośliny tworzą okazałą rozetę liściową z której wyrastają pędy kwiatostanowe, ok. 150 cm wysokości.

Ozdobę stanowią okazałe rozety liściowe a w okresie kwitnienia (sierpień-wrzesień) również potężne koszyczki kwiatowe z purpurowymi kwiatami.

Okazała roślina w roli solitera na rabaty bylinowe. Pędy z okazałymi koszyczkami kwiatowymi mogą być cięte zarówno na świeże jaki i suche bukiety.

Jako warzywo użytkuje się bielone ogonki liściowe z jednorocznych egzemplarzy.

Wysokość: do 1.5 m

Kwitnienie: od sierpnia do września

Cynara scolymus · karczoch

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
karczoch (Cynara scolymus)
Uprawiana warzywna bylina z rejonu śródziemnomorskiego. U nas rzadko uprawiana głównie w roli byliny ozdobnej lub jako kwiat jednoroczny z wcześnie przygotowywanej rozsady. Można też amatorsko uprawiać jako warzywo. Rośliny tworzą okazałą rozetę liściową z której wyrastają pędy kwiatostanowe, ok. 1-2.5 m wysokości.

Ozdobę stanowią okazałe rozety liściowe a w okresie kwitnienia (sierpień-wrzesień) potężne koszyczki kwiatowe o średnicy do 10 cm, z purpurowymi kwiatami.

Okazała roślina w roli solitera na rabaty bylinowe. Pędy z okazałymi koszyczkami kwiatowymi mogą być cięte zarówno na świeże jaki i suche bukiety.

Jako warzywo użytkuje się obrane koszyczki kwiatowe wraz nasadową częścią pędu pod koszyczkiem.

Wysokość: 1 do 2.5 m

Kwitnienie: od sierpnia do września

Cosmos atrosanguineus · kosmos krwistoczerwony

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
kosmos krwistoczerwony (Cosmos atrosanguineus)
Meksykańska bylina z bulwiastymi korzeniami. U nas uprawiana roślina ozdobna. Może zimować w gruncie pod przykryciem ale pewniejsze jest zimowanie wykopanych bulw w chłodym pomieszczeniu. Pędy długości 25-70 cm; pokładające się i dość wiotkie co jest korzystne w uprawie doniczkowej, bo nieco zwieszają się.

Kwiaty efektowne o nietypowej, ciemnej, czerwonobrązowej barwie i o czekoladowym zapachu; średnica 3-4 cm. Kwitnie od lipca do września.

Do uprawy na rabatach lub w pojemnikach.

Wysokość: 25-70 cm