takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Arum italicum L.

obrazki włoskie
Arum italicum (obrazki włoskie)
Niemcy; copyright © by Jarosław Makowski
Arum italicum (obrazki włoskie)
Arum italicum (obrazki włoskie)
Arum italicum (obrazki włoskie)

wymagania i uprawa

Stanowisko cieniste lub częściowo ocienione. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna; stale wilgotna ale nie podmokła, ale dobrze radzi sobie i na suchszych stanowiskach; odczyn obojętny. Dostatecznie mrozoodporna dla uprawy w większej części Polski.

space

Analiza dostępności roślin (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

właściwości i zastosowanie

Bylina o bulwiastych kłączach występuje w rejonie śródziemnomorskim i Europie Zachodniej. U nas uprawiana bylina ogrodowa. Tworzy kępy, 25-80 cm wysokości. Ozdobna z liści , zwłaszcza odmiana o wyraziście biało, siatkowato-marmurkowato przebarwionych liściach ‘Marmoratum ≡ Pictum’. W okresie letnim liście zamierają, roślina przechodzi okres spoczynku. Na ciepłych stanowiskach nowe liście rozwijają się jesienią i są zimozielone. W naszym klimacie liście przed zimą mogą się nie rozwinąć lub rozwinięte mogą zimą zmarznąć i wtedy właściwy cykl rozwoju rozpoczyna się wiosną. Kwitnie latem, od czerwca do lipca. Większą ozdobą są w okresie jesiennym pomarańczowe owocostany.

space

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · do ogrodu naturalistycznego · wysokość 25-80 cm · strefa mrozoodporności 6b · kwitnienie: 6-7

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060611.4.js - Arum italicum (obrazki włoskie)
js.060611-4
leg. Jacek Soboń #4