Bylina ozdobna uprawiana w olbrzymiej liczbie odmian mieszańcowych. Posiada krótkie kłącza i grube mięsiste korzenie, z czasem tworzy szerokie i gęste kępy wąskich, odziomkowych, liści. W zależności od odmiany od 30 do 90 cm wysokości.

Ozdobne z kwiatów i liści. Kwiaty zebrane w kilkukwiatowy kwiatostan, które stopniowo okwita. Wczesne odmiany kwitną już w maju, późne we wrześniu. Kwiaty lejkowate, dość duże, zwykle wielobarwne, w zależności od odmiany w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, czerwonego i różu, także w ciemnych rdzawych i bordowych odcieniach. Ozdobne są też gęste, szerokie kępy wąskich liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach lub pojedynczo w charakterze soliterów.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · wysokość 30-90 cm · kwitnienie: 5-9

Hemerocallis fulva · liliowiec rdzawy

takson uprawiany [24]
kenofit, zadomowiony [234]
kolor kwiatów
Pochodzi z Azji (od Kaukazu po Daleki Wschód). Bylina ozdobna ze zgrubiałymi, podziemnymi rozłogami; z czasem tworzy gęste darnie równowąskich (1-3(5) cm szerokości), odziomkowych, liści 70-90 cm wysokości.

Kwiaty zebrane w kilku-kilkunastokwiatowy kwiatostan, które stopniowo okwita w czerwcu i lipcu. Kwiaty lejkowate, bezwonne, zasadnicza barwa pomarańczowoczerwona w różnych odcieniach, z jaśniejszą pręgą i nasadą płatków, ich brzeg pofałdowany/postrzępiony. Poza kwitnieniem ozdobę stanowią gęste kępy liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach, jako roślina okrywowa. Do ogrodów naturalistycznych; nadaje się na kwiat cięty. Co ciekawe wszystkie części rośliny są jadalne (tak używane w Azji), przy czym pąki kwiatowe i kwiaty są jedzone na surowo, są też konserwowane przez suszenie.

Odmiany: ‘Kwanso’ ma kwiaty pełne (pręciki przekształcone w dodatkowe płatki) i jest mniej rosła; ‘Kwanso Variegat’ jak poprzednia ale dodatkowo liście są biało paskowane.

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu naturalistycznego · bylina na kwiat cięty · wysokość 70-90 cm · kwitnienie: 6-7

Pochodzi z Dalekiego Wschodu gdzie rośnie na obrzeżach lasów i na terenach trawiastych. U nas uprawiana bylina ozdobna ze zgrubiałymi, bulwkowatymi korzeniami; tworzy gęste kępy równowąskich, odziomkowych, liści, 70-110 cm wysokości. ±Zimozielona.

Kwiaty zebrane w kilkunastokwiatowy, kilkudziesięciokwiatowy kwiatostan. okwita długo i obficie w lipcu i sierpniu. Kwiaty o przyjemnym zapachu (przypomina konwalie), otwierają się popołudniem i wieczorem, cytrynowożółte, więdną następnego dnia. Poza kwitnieniem ozdobę stanowią gęste kępy liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach i jako roślina okrywowa. Do ogrodów naturalistycznych; nadaje się na kwiat cięty. Co ciekawe wszystkie liście i kwiatostany są jadalne (tak używane w Azji).

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu naturalistycznego · bylina na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 70-110 cm · kwitnienie: 7-8

Hemerocallis flava · liliowiec żółty

Hemerocallis lilioasphodelus
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Występuje od południowej Europy po Japonię; rośnie w lasach, na na obrzeżach i na terenach trawiastych. U nas uprawiana bylina ozdobna ze zgrubiałymi korzeniami z bulwkami; tworzy gęste kępy równowąskich, odziomkowych, liści, 70-80 cm wysokości. ±Zimozielona.

Kwiaty zebrane w kilkukwiatowy kwiatostan. kwitnie w maju. Kwiaty o przyjemnym zapachu (±pomarańczowy), otwierają się popołudniem i wieczorem, trwają do 3 dni, żółte. Poza kwitnieniem ozdobę stanowią gęste kępy liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach i jako roślina okrywowa. Do ogrodów naturalistycznych; nadaje się na kwiat cięty. Co ciekawe kwiaty po ugotowaniu na parze i wysuszeniu są jadane w Chinach.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu naturalistycznego · bylina na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 80-100 cm · kwitnienie: 5

Hemerocallis minor · liliowiec mniejszy

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Występuje na Dalekim Wschodzie od Mongolii po Koreę; gdzie rośnie w miejscach odkrytych, na wilgotnych terenach trawiastych. U nas uprawiana bylina ozdobna ze sznurowato zgrubiałymi korzeniami, bez bulwek; tworzy gęste kępy równowąskich, odziomkowych liści, 20-60 cm wysokości.

Kwiaty żółte, w gardzieli zielonawe, zebrane po kilka w kwiatostan. Kwitnie od czerwca do sierpniu. Kwiaty pachnące, otwierają się popołudniem i trwają do 2 dni. Poza kwitnieniem ozdobę stanowią gęste kępy liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach i jako roślina okrywowa. Do ogrodów naturalistycznych; nadaje się na kwiat cięty. Liście, pąki, kwiaty są jadalne; są ważnym składnikiem tradycyjnej kuchni chińskiej.

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu naturalistycznego · bylina na kwiat cięty · wysokość 20-60 cm · kwitnienie: 6-8

Hemerocallis middendorffii · liliowiec Middendorffa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Występuje na Dalekim Wschodzie; rośnie w lasach, na na obrzeżach i na wilgotnych terenach trawiastych. U nas uprawiana bylina ozdobna ze sznurowato zgrubiałymi korzeniami, bez bulwek; tworzy gęste kępy równowąskich, odziomkowych liści, 40-80 cm wysokości.

Kwiaty pomarańczowożółte, zebrane w kilkukwiatowy kwiatostan. kwitnie w maju, może powtarzać kwitnienie późnym latem. Kwiaty o słabym zapachu, niemal bezwonne. Poza kwitnieniem ozdobę stanowią gęste kępy liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach i jako roślina okrywowa. Do ogrodów naturalistycznych; nadaje się na kwiat cięty. Liście, pąki, kwiaty są jadalne.

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu naturalistycznego · bylina na kwiat cięty · wysokość 40-80 cm · kwitnienie: 5-6

Hemerocallis thunbergii · liliowiec Thunberga

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Występuje w Japonii. U nas uprawiana bylina ozdobna ze sznurowato zgrubiałymi korzeniami, bez bulwek; tworzy gęste kępy równowąskich, odziomkowych liści, 80-120 cm wysokości.

Kwiaty jasnożółte, w gardzieli ciemniejsze, zebrane w kilku-kilkunastokwiatowy kwiatostan. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty pachnące. Poza kwitnieniem ozdobę stanowią gęste kępy liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach i jako roślina okrywowa. Do ogrodów naturalistycznych; nadaje się na kwiat cięty. Liście, pąki, kwiaty są jadalne.

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · byliny ogrodowe · wysokość 80-120 cm · kwitnienie: 7-8

Hemerocallis dumortierii

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · wysokość do 40 cm · kwitnienie: 5

literatura · references
· Slavík, B., Štěpánková, 2010 — Květena České Republiky 8 p.581 [71.8]
· Rothmaler W., 2005 — Exkursionsflora von Deutschland, Band 4. Gefäßpflanzen: Kritischer Band. p.782 [40]
· Rutkowski L., 1998 — Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. p.538+537k [15]
· Haeupler, H., Muer, T., 2000 — Bildatlas der Farn- und Blütenpflanzen Deutshlands. p.691 [9]
· Fedorov R.V., 1979 — Flora Partis Europaeae URSS. T.4 p.204+215 [86.4]
· Komarov, V.L., 1935 — Flora URSS. T.4 p.55 [85.4]
· Tutin T.G. et al., 1980 — Flora Europaea. Volume 5. Alismataceae to Orchidaceae (Monocotyledones) p.19 [150.5]
· Mirek Z. et al., 2002 — Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin kwiatowych i paprotników Polski. [24]
· Tokarska-Guzik B., Dajdok Z., Zając M. i A., Urbisz A., Danielewicz W., Hołdyński Cz., 2012 — Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych [234]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.05 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 06.03.2013 · powstała/was created 24.01.2012

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/gatunki/Hemerocallis.htm"> Hemerocallis (liliowiec) - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>