takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Tulbaghia violacea Harv.

Tulbaghia violacea
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Tulbaghia violacea
Tulbaghia violacea

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji stale umiarkowanie wilgotna, roślina jest wysoce odporna na suszę i wysokie temperatury; odczyn gleby obojętny. Zimowanie w gruncie wymaga solidnego okrycia i możliwie suchej gleby; w warunkach polskiego klimatu jest niepewne. Lepszą metodą jest uprawa w dużych pojemnikach, w okresie wegetacji wystawianych do ogrodu, na balkon lub taras. Na zimę rośliny powinny być zasuszone i przechowane w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze >0°C.

space

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Południowoafrykańska bylina o bulwiastych korzeniach. U nas uprawiana systemem pojemnikowo-ogrodowym jako „cebulowa” bylina ozdobna; zimowanie w gruncie w warunkach Polski jest niepewne (choć jest to najbardziej mrozoodporny gatunek rodzaju Tulbaghia). Tworzy kępę liści do 30 cm wysokości. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty bladolilioworóżowe są zebrane w wielokwiatowym baldachu, na końcu pędu, 30-60 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · do uprawy w pojemnikach · wysokość 30-60 cm · strefa mrozoodporności 7 · kwitnienie: 7-8