takson uprawiany [24]

Malope trifida Cav.

ślęzawa trójwrębna (potocznie: malope)
Malope trifida (ślęzawa trójwrębna)
2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Malope trifida (ślęzawa trójwrębna)
Malope trifida (ślęzawa trójwrębna)
Malope trifida (ślęzawa trójwrębna)
Malope trifida (ślęzawa trójwrębna)

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Gleba żyzna; przepuszczalna, nie nazbyt ciężka i nie podmokła; odczyn obojętny.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, u nas kwiat letni uprawiany z siewu wprost do gruntu. Rośliny okazałe, krzaczastego pokroju, o wzniesionych, sztywnych pędach 60-120 cm wysokości.

space

Na rabatach w grupach po kilka, także pojedynczo w charakterze soliterów. Z racji wysokości zdatna do tworzenia tła dla niższych roślin i do przegród lub osłon w ogrodzie. Nadaje się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · jednoroczne na kwiat cięty · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość 60-100 cm · kwitnienie: 7-10

moim zdaniem

Niekłopotliwy w uprawie, siany do gruntu okazały jednoroczny kwiat malwowaty. Czy uprawiać, to kwestia gustu.
Malope trifida (ślęzawa trójwrębna)
owocostan 3D||
Uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Wygląda na to, że nie byłoby różnicy gdybym siał wprost do gruntu na początku maja, bo rośliny zaczęły na dobre rosnąć dopiero, gdy zrobiło się naprawdę ciepło. Wtedy rosły szybko i zaczęły kwitnąć w lipcu. Kwitły coraz obficiej do końca sezonu, z tym że wtedy traciły już formę z racji nazbyt wydłużonych pędów. Nie są one zbyt sztywne, tak że z czasem roślina ma tendencje do pokładania się. Poza tym mocno krzewi się tworząc pokaźną masę zieleni.

space

Jeśli rozpatrywać byliny to wybór podobnych z wyglądu gatunków jest większy np. ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca), ślaz piżmowy (Malva moschata), ślaz maurytański (Malva sylvestris var. mauritiana).

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K138_12.12 - Malope trifida (ślęzawa trójwrębna); ogród, Wrocław
120000-K138_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #13