takson uprawiany [24]

Pelargonium zonale hort.

pelargonia rabatowa pelargonia pasiasta ogrodowa
Pelargonium hortorum L.H. Bailey · Pelargonium zonale L. Hér.

opis

Pelargonium zonale hort. (pelargonia rabatowa)
odm. Gamma F1 fiol.
W uprawie znadują się tysiące odmian pelargonii rabatowych. Pochodzą one do mieszańców pelargonii pasiastej (Pelargonium zonale) i pelargonii rybiej (Pelargonium inquinans). Nowe odmiany tworzono od dawna, już pod koniec XIX wieku było wyprowadzonych do uprawy ponad tysiąc odmian tych pelargonii. Oczywiście z tego ogromnego bogactwa form większe znaczenie użytkowe ma tylko kilkadziesiąt odmian. Poszczególne odmiany stanowią spektrum form od niskich, karłowatych po wyniosłe. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne o różnej barwie, od białej, przez żółtą, różową, czerwoną do purpurowej lub fioletowej ale bez udziału barwy niebieskiej. Kwiaty są ustawione w płaski lub kulistej formy baldachowaty kwiatostan.

space

Liście długoogonkowe, zaokrąglono-nerkowate, brzeg pofalowany, powierzchnia miękko owłosiona; górna powierzchnia z koncentryczną, ciemniej zabarwioną strefą.

space

wymagania i uprawa

Pelargonia rabatowa nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Znosi okresowe susze. Warunki uprawy są szczegółowo opisane na stronie pelargonia (Pelargonium).

space

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna · odczyn · gleba słabo kwaśna lub gleba o obojętnym pH · ciepło · miejsce przeciętnie ciepłe lub miejsce wybitnie ciepłe

Analiza dostępności nasion (form i odmian #8):
• bez odmiany · mix F2 · ‘Colorama F2’ (szkarłatna) · ‘Gama F1’ (czerwona) (fioletowa) (łososiowa) (różowa) · ‘Malwina’ (czerwona) · ‘Olga’ (biała)

właściwości i zastosowanie

Pelargonia rabatowa, jak sama polska nazwa wskazuje, jest szczególnie przydatna do nasadzeń na rabatach kwiatowych. Oprócz tego dobrze sprawdzają się w uprawie w pojemnikach, w tym wiszących.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · wysokość 20-80 cm · kwitnienie: 5-10

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20090723.116.js - Pelargonium zonale hort. (pelargonia rabatowa); ogród botaniczny
js.090723-116
leg. Jacek Soboń
/ogród botaniczny/
/cv. Eroica 2000/ #2
znalezisko 20130000.K128_13.13 - Pelargonium zonale hort. (pelargonia rabatowa); Wrocław
130000-K128_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Gama F1 fiolet./ #2
znalezisko 20040310.2.bl
bl.040310-2
leg. Barbara Łotocka #3