cechy diagnostyczne w kluczu

uprawa

Solanum melongena (oberżyna)
Solanum melongena
pokrój rośliny z owocami
Rzadko u nas uprawiane z rozsady warzywo. Może być uprawiana w gruncie, w szczególnie dogodnych, ciepłych stanowiskach lub pewniej pod osłonami

Dla przygotowania rozsady nasiona wysiewa się od połowy marca do początku kwietnia. Do wschodów wymagają wysokiej temperatury >20°C, najlepiej w okolicy 25°C; wschody trwają do 2-3 tygodni. Siewki z rozwiniętymi liścieniami i zaczątkiem pierwszego liścia, pikuje się do doniczek o średnicy 6-8 cm. Rozsadę należy prowadzić w temperaturze >18°C.

space

Należy uważać by nie uszkodzić bryły korzeniowej gdyż korzenie źle się regenerują. Posadzona musi być obficie podlana aby ułatwić integracje bryły korzeniowej z ziemią.

zmianowanie

Nie powinna być uprawiana po innych warzywach psiankowatych ani po warzywach korzeniowych i kapustnych. Przerwa w uprawie na tym samym miejscu powinna wynosić 3-4 lata.

space

wymagania

Solanum melongena (oberżyna)
XL
Pochodzi z tropikalnej strefy Euroazji. Jej wymagania cieplne są bardzo wysokie a okres wegetacji długi, stąd uprawa w gruncie zawodna i podejmowana głównie amatorsko. Stanowisko do uprawy powinno być ciepłe, w pełni nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem. Optymalna temperatura wzrostu to 18-30°C, w temperaturze poniżej 15°C nie rośnie, a kwiaty i zawiązki mogą opadać.

Oberżyna ma stosunkowo płytki system korzeniowy a wymagania wodne wysokie. Przy braku wody przestaje rosnąć i może zrzucać zawiązki i kwiaty.

space

zbiór i przechowywanie

Jadalne są nie w pełni dojrzałe owoce, z jeszcze gąbczastym gniazdem nasiennym z zawiązkami nasion. W tej fazie są nieco mniejsze od w pełni dojrzałych, mają błyszczącą skórkę, typowo ciemnofioletową.

space

Owoce odcina się sekatorem lub ostrym nożem, wraz z fragmentem szypuły. Wczesny zbiór sprzyja wiązaniu i dorastaniu kolejnych owoców. Jednak plon z krzaczka nie jest duży i ogranicza się w naszych warunkach jednym do pięciu owoców.

space

wartość

Wartość odżywcza bakłażana jest niska. Wysoka natomiast wartość kulinarna z uwagi na ciekawą konsystencję w potrawie oraz specyficzny, przyjemny smak.

space

odmiany

Solanum melongena (oberżyna)
odm. Black Beauty
Solanum melongena odm. ozdobna (oberżynka)
odmiana o drobnych dekoracyjnych owocach
W ofercie roślin ozdobnych znajdziemy też dekoracyjną odmianę oberżynka (Solanum melongena odm. ozdobna) o drobnych, długo białych, potem żółtych owocach.

Do uprawy w warunkach Polski nadają się odmiany wczesne, o krótkim okresie wegetacji.

space

Grupy użytkowe: warzywa • warzywa psiankowate • dla amatorów
Analiza dostępności nasion (form i odmian #1): ‘Black Beauty’

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W84_13.13 - Solanum melongena (oberżyna); Wrocław
130000-W84_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Black Beauty/ #6
znalezisko 20050700.16.bl
050700-16
leg. Barbara Łotocka #4