atlas-roslin.pl
subReg. Tracheophyta » Div. Euphyllophyta » Div. Spermatophyta » Div. Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl. Asteridae » euasterids » lamiids » Ord. Boraginales » Fam. Boraginaceae » Anchusa »

Anchusa capensis Thunb. [🔉 an·ch·sa *]

farbownik przylądkowy, "farbownik"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Anchusa Anchusa Anchusa Anchusafarbownik polny (Anchusa arvensis)farbownik lazurowy (Anchusa azurea)
🌸🌱
Anchusa capensis (farbownik przylądkowy)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Anchusa capensis (farbownik przylądkowy)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Anchusa capensis (farbownik przylądkowy)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Kwiat jednoletni siany wprost do gruntu lub sadzony z rozsady. Pochodzi z Afryki Południowej. Pędy w zależności od odmiany, 20-50 cm wysokości; pokryte (jak i liście) kłującymi włoskami. Walorem ozdobnym są pięknie szafirowoniebieskie kwiaty; kwitnie od lipca do sierpnia.

Na rabaty i do uprawy w pojemnikach. Ścięte kwiatostany długo trzymają się w wazonie.Kwiat jednoletni siany wprost do gruntu lub sadzony z rozsady. Pochodzi z Afryki Południowej. Pędy w zależności od odmiany, 20-50 cm wysokości; pokryte (jak i liście) kłującymi włoskami. Walorem ozdobnym są pięknie szafirowoniebieskie kwiaty; kwitnie od lipca do sierpnia.

space

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. W naturze to roślina dwuletnia, w naszym klimacie nie zimuje.

Nasiona średniej wielkości (500 szt./g) wysiewa się wprost do gruntu w końcu kwietnia lub na początku maja. Docelowa rozstawa do 30-40 cm. Można także przygotować rozsadę wysiewając w końcu marca lub na początku kwietnia i wysadzić ją do gruntu po wiosennych przymrozkach.Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. W naturze to roślina dwuletnia, w naszym klimacie nie zimuje.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K79_12.12 - Anchusa capensis (farbownik przylądkowy); ogród
120000-K79_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #10, 4.3D