Stanowisko ciepłe, słoneczne, nalepiej gdy osłonięte przed południowym słońcem. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale dostatecznie wilgotna, pozytywnie reaguje na nawożenie; odczyn kwaśny (pH 5-6).

space

Prostsze jest mnożenie z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych. Rośliny mateczne zimuje sie w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze kilkunastu stopni °C, skąpo podlewając. Wegetację uruchamia się w lutym. 2-3 węzłowe sadzonki z nowych podpędzonych pędów ukorzenia się w temperaturze nieco ponad 20°C. Ukorzenione trzyma się tak aby ziemia była ciepła i kilkukrotnie uszczykuje dla lepszego rozkrzewienia. Do gruntu wysadza się późno, w końcu maja lub na początku czerwca. Rośliny nie znoszą przymrozków i źle reagują na chłodną ziemię. Rozstawa co 20-25 cm.

Wymagania (parametry ogrodowe): światło — pełne słońce • odczyn — gleba słabo kwaśna • żyzność — podłoże bardzo żyzne

Rozmnażanie: wysiew nasion na rozsadę

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański)
Uprawiane u nas odmiany mieszańcowe wywiedzione od pochodzących z tropikalnych rejonów Peru i Ekwadoru, krzewinkowatych gatunków Heliotropium peruvianum i Heliotropium corymbosum (H. grandiflorum). Uprawia się jak kwiat jednoroczny z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych lub bardzo wcześnie przygotowuje się rozsadę z siewu. W czasie sezonowej uprawy jego silnie rozgałęziające się pędy dorastają do 30-60 cm wysokości.

space

Do uprawy na kwietnikach lub w pojemnikach. Z uwagi na ciemne ulistnienie najlepiej sadzić w kontrastowym zestawieniu z jasno zabarwionymi kwiatami. Nadaje się na obwódki rabat kwiatowych.

Wysokość: 30-60 cm

Kwitnienie: od lipca do października

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • zimowane w pomieszczeniach (rośliny lub klącza/bulwy/cebule) • na obwódki • do uprawy w pojemnikach • na suche bukiety i kompozycje

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2): bez odmiany · ‘Marine’

moim zdaniem

Ogrodowy klasyk do kompozycji z kwiatami żywej, ciepłej barwy.
Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański)
w takiej masie wygląda dość ponuro; kwietnik z heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium arborescens) (ciemnofioletowy) i aksamitki rozpierzchłej (Tagetes patula)
Uprawiałem w 2012r. odmianę ‘Marina’ z samodzielnie przygotowanej rozsady. Poza tym, że wcześnie trzeba zacząć (w końcu stycznia lub w lutym) to nie było problemu a rośliny zaczęły kwitnąć już w drugiej połowie czerwca.

space

Z tą odpornością na przymrozki (przynajmniej wyrośnięte rośliny, jesienią) to jednak jakąś ma. Po pierwszych i drugich, pozostawiona na tarasie, nie zginęła. Co prawda w niskiej temperaturze też i nie rośnie.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K7_12.12 - Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański); ogród, Wrocław
120000-K7_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #5
znalezisko 20120707.3.12 - Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański); Park Południowy, Wrocław
120707-3
leg. Marek Snowarski
/Park Południowy, Wrocław/ #1
znalezisko 20120714.1c.12 - Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański); Park Szczytnicki, Wrocław
120714-1c
leg. Marek Snowarski
/Park Szczytnicki, Wrocław/ #5