takson uprawiany [24]

Matthiola incana (L.) R. Br.

lewkonia letnia lewkonia szara (potocznie: lewkonia wielopędowa)
Matthiola incana R. Br.
Matthiola incana (lewkonia letnia)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski

wymagania i uprawa

Wymaga miejsca słonecznego i ciepłego. Gleba żyzna, próchniczna, stale umiarkowanie wilgotna (w razie suszy koniecznie podlewać), o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Warto zasilać nawozem.

space

Rozsadę sadzi się w gruncie od końca kwietnia do polowy maja (są odporne na późnowiosenne przymrozki). Odmiany jednopędowe w rozstawie co 15-30 cm, krzewiące się (oferowane pod mianem „lewkonia wielopędowa”) rzadziej, co 25 cm w rzędzie i 30-40 między rzędami.

Rozmnażanie: wysiew nasion na rozsadę

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Bylina z rejonu śródziemnomorskiego, u nas nie zimuje i uprawia się ją jak kwiat letni z rozsady. Pędy w zależności od odmiany 25-70 cm wysokości.

space

Wysadzana na rabatach, w pojemnikach, odmiany niekrzewiące się o jednym silnym i wysokim pędzie kwiatostanowym szczególnie zdatne na kwiat cięty. Kwiaty w wazonie trzymają się ponad tydzień.

space

Wysokość: 25-70 cm

Kwitnienie: od czerwca do września

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • do uprawy w pojemnikach • jednoroczne na kwiat cięty • na suche bukiety i kompozycje

Analiza dostępności nasion (form i odmian #27): bez odmiany: (biała), (fioletowa), (kremowa), (mix), (różowa) · ‘Excelsior Antar’ (lilaróżowa) · ‘Excelsior Bara’ (kremowocielista lilaróż) · ‘Excelsior Hasz’ (jasnoróżowa) · ‘Excelsior Hena’ (bladożółta) · ‘Excelsior Juka’ (ciemnośliwkowa) · ‘Excelsior Kanu’ (amarantowo-czerwona) · ‘Excelsior Mava’ (wrzosowo-amarantowa) · ‘Excelsior mix’ · ‘Excelsior Opal’ (biała) · ‘Excelsior Paria’ (wiśniowo-wrzosowa) · ‘Excelsior Rawa’ (wiśniowo-amarantowa) · ‘Excelsior Weiss’ (biała) · ‘Liroza, Kremoza, Lolita, Albita’ · ‘Mamut Krystyna’ (lilaróżowa) · ‘Varsovia Bona’ (jasnożółta) · ‘Varsovia Dana’ (ceglastocielista) · ‘Varsovia Dora’ (jasnożółta) · ‘Varsovia Hala’ (purpurowo-fioletowa) · ‘Varsovia Jaga’ (jasnolila-różowa) · ‘Varsovia Kama’ (karminowo-różowa) · ‘Varsovia Mela’ (biało-różowa) · ‘Varsovia Mera’ (biała)

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K2_12.12 - Matthiola incana (lewkonia letnia); ogród
120000-K2_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Varcovia Dana/ #2