Monarda hybrida · pysznogłówka ogrodowa

(potocznie: pysznogłówka)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Kw
Grupa odmian mieszańcowych północnoamerykańskich gatunków z rodzaju pysznogłówka (Monarda) (pysznogłówka szkarłatna (Monarda didyma), pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa)). Uprawiane w ogrodach byliny ozdobne. Tworzą rozłogi, z których wyrastają sztywne, ±nierozgałęzione, wzniesione pędy. Wysokość kępy w czasie kwitnienia 60-120 cm.

Ozdobne dzięki gęstemu ulistnieniu łodygi i główkowatym kwiatostanom z dość dużymi, wargowymi kwiatami, podpartymi purpurowo przebarwionymi podsadkami. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia, przycięte mogą powtórzyć kwitnienie jesienią. W odmianach kwiaty w różnych odcieniach karminowego i ciemnego różu lub białe. Liście mogą być mniej lub bardziej purpurowo przebarwione lub białawo odbarwione i paskowane (formy typu variegata).

Dość okazała bylina na rabaty bylinowe, zwłaszcza gdy sadzona w grupach. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych; do sadzenia przy zbiornikach wodnych. Dość ekspansywna. Można stosować na kwiat cięty.

Wysokość: 90-150 cm

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • do ogrodu naturalistycznego • bylina na kwiat cięty • o znaczeniu produkcyjnym

Monarda didyma · pysznogłówka szkarłatna

pysznogłówka dwoista
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Kw
Występuje na północnym-wschodzie USA gdzie rośnie na terenach wilgotnych, przy rzekach, w zaroślach. U nas uprawiane w ogrodach bylina ozdobna. Tworzą rozłogi, z których wyrastają sztywne, ±nierozgałęzione, wzniesione pędy, 70-150 cm wysokości, odmiany karłowate znacznie niższe.

Ozdobne dzięki gęstemu ulistnieniu łodygi i kwiatostanom z kilku okółków, szczytowy w formie główki, z dość dużymi, wargowymi kwiatami, podpartymi purpurowo przebarwionymi podsadkami. Kwitnie długo od końca czerwca do sierpnia. Kwiaty typowo intensywnie karminowróżowe, w odmianach także czerwonopurpurowe, karmazynowe, jasne karminowopurpurowe. Ziele ma wyraźny, cytrynowo-bergamotowy zapach.

Okazała bylina na rabaty. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Można stosować na kwiat cięty.

Wysokość: 90-150 cm

Kwitnienie: od czerwca do września

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • do ogrodu naturalistycznego • bylina na kwiat cięty • o znaczeniu produkcyjnym

Roślina jednoroczna występująca na północy Meksyku i w USA, gdzie rośnie na wapieniach. U nas uprawiany kwiat jednoroczny. Pędy 30-70 cm wysokości.

Efektowny podczas kwitnienia od czerwca do sierpnia. Kwiaty zebrane na pędzie w kilku okółkach, a na szczycie w główkowatym kwiatostanie, purpurowe, pachnące, podparte purpurowo przebarwionymi liśćmi. Ziele ma zapach przypominający cytrynę.

Na kwietniki.