floks Drummonda · Phlox drummondii

floks letni, floks roczny, płomyk Drummonda · Phlox drummondii Hook.
Phlox drummondii (floks Drummonda)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Phlox drummondii (floks Drummonda)
Phlox drummondii

wymagania i uprawa

Phlox drummondii (floks Drummonda)
Roślina ciepłolubna, wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska; szkodzi im deszczowa i chłodna pogoda. Gleba żyzna ale nie świeżo nawieziona, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna, wymaga podlewania; lekko kwaśna.

space

Nasiona nieduże, 550-650 szt./g. Dla uzyskania rozsady wysiewa się w połowie marca lub na początku kwietnia. Kiełkują po 1-2 tygodniach w temperaturze ok. 20°C. Następnie pikuje się do doniczek torfowych.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba wilgotna · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #3):
floks gwiaździsty: mix
• bez odmiany · czerwony · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Phlox drummondii (floks Drummonda)
Bylina z Ameryki Północnej (Meksyk, Teksas) u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady. Rośliny silnie rozgałęzione, w zależności od odmiany od karłowatych (15-20 cm) do wysokich do 50 cm.

space

Doskonały na kwietniki i do uprawy w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 20-50 cm · kwitnienie: 6/7-10

moim zdaniem

Zdecydowanie warto.
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion mieszankę odmian floksa gwiaździstego. Przygotowanie rozsady nie sprawiło problemu. Obserwując okres intensywnego kwitnienia, który przy uprawie z rozsady zaczyna się co prawda wcześnie, bo w końcu czerwca ale też i nie trwa do końca sezonu. Uważam że byłoby dość czasu na rozwój, gdyby siać ten floks bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K25_12.12 - Phlox drummondii (floks Drummonda); ogród
120000-K25_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/odm. gwiaździsta/ #30