atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Spinacia oleracea L. [🔉 spi·na·ci·a *]

szpinak warzywny, szpinak zwyczajny, (szpinak)
cechy diagnostyczne w kluczu:Chenopodiaceae (komosowate)kl 104

wartość

wymagania uprawa Spinacia oleracea (szpinak warzywny)
🌱
Wartość energetyczna szpinaku wynosi ok. 16kcal/100 g. Zawartość białka 2.6g/100 g, tłuszczu 0.4g/100 g, węglowodanów 0.4g/100 g.

space

Kłopotliwym elementem wykorzystania szpinaku jest konieczność oczyszczenia. Obrywa się zewnętrzne, uszkodzone, przywiędłe lub zażółcone liście. Dokładnie myje z resztek ziemi i piasku. Robi się to przez zanurzenie w dużej ilości wody i opłukiwanie liści pod strumieniem wody bieżącej.

space

uprawa

Materiałem siewnym jest owoc - jednonasienny orzeszek; są one gładkie, u nielicznych odmian z 2 – 4 kolczastymi wyrostkami.
Spinacia oleracea (szpinak warzywny)
XL
Szpinak uprawia się z siewu do gruntu na miejsce stałe.

space

Wyższy plon jest przy dość gęstej uprawie. Rozstawa rzędów powinna wynosić 20 - 30 cm, pomiędzy roślinami w rzędzie 8 - 10 cm. Sieje się na głębokość 1.5 – 4 cm.

space

zmianowanie

Jednym z powodu atrakcyjność uprawy tego warzywa do uprawy jest krótkiego okres wegetacji i sposób uprawy jako wczesnego przedplonu wiosennego lub poplonu jesiennego. Daje to możliwość dwukrotnego wykorzystania pola w ciągu jednego sezonu.

space

Może być uprawiany poplonowo po warzywach zbieranych z pola przed końcem lipca np. grochu, wcześnie zbieranych kapustnych, marchwi na pęczki, wczesnych porach itd.

space

wymagania

Spinacia oleracea
uprawa
Wymagania cieplne szpinaku są niskie. Najlepiej rośnie w temperaturze 15 – 18°C, w zbyt wysokich temperaturach przestaje rosnąć. Jest wybitnie oporny na niskie temperatury do -6 – 7°C. Może być uprawiany jako roślina ozima, dobrze zimuje pod okrywą śnieżną.

Szpinak ma głęboki system korzeniowy, jednak jest on dość słaby. Z uwagi na duża powierzchnię liści jego wymagania wodne są wysokie. Duże i dobrej jakości liście można uzyskać tylko w warunkach dostatecznej wilgoci. Przy suszy liście stają się drobne, skórzaste i niesmaczne. Rośliny szybko wtedy wybijają w pęd kwiatostanowy.

space

Wymagania glebowe są wysokie. Gleba powinna być żyzna, szybko nagrzewająca się (stąd lepsze są gleby lekkie), zasobna w wodę. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego, na glebach kwaśnych gorzej plonuje i jest mniej wartościowy.

zbiór

Spinacia oleracea
przed zbiorem
Szpinak zbiera się nim zaczną się rozwijać pędy kwiatostanowe. Najwcześniej można zbierać gdy rośliny mają 5 – 6 liści. Zbyt późno zbierany ma gorszy smak, może być gorzki. W zbyt młodych liściach jest większa zawartość kwasu szczawiowego co nie jest korzystne.

space

Musi być szybko przerobiony ponieważ w czasie przechowywania, zwłaszcza gdy jest podduszony, rośnie zawartość szkodliwych azotynów.

odmiany

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • nie toleruje kwaśnej
ekologiczne liczby wskaźnikowe Spinacia oleracea (szpinak warzywny)
Szpinak jest rośliną z natury dwupienną. Wiele odmian uprawnych jest tak selekcjonowanych aby dominowały rośliny żeńskie lub jednopienne (obupłciowe), bo mają one większe i silniejsze rozety liściowe.

space

Są odmiany lepiej przystosowane do zimowania (np. ‘Olbrzym Zimowy’) lub odmiany lepsze do uprawy wiosennej. Najmniej wymagająca w doborze jest uprawa na zbiór jesienny gdzie z uwagi na krótki dzień nie ma problemu wybijania w pęd kwiatostanowy i nie ma kwestii zimowania.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności nasion

  • ◔ ‘Asta F1 — wczesna, szybko rosnąca, do bezpośredniego spożycia i do mrożenia; tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego; rozety duże, wzniesione, liście ciemnozielone, gładkie #3
  • ▫  ‘Greta F1 — późna, o żeńskim typie wzrostu, długo utrzymująca dojrzałość użytkową, bardzo odporna na wybijanie w nasienniki; wysoko plonuje we wszystkich cyklach uprawy, dobrze zimuje, nadaje się do zbioru mechanicznego; odporna ma rasy mączniaka 1, 2, 3; rozety duże, lekko wzniesione, liście ciemnozielone, mięsiste, słabo pomarszczone
  • ▫  ‘Matador
  • ◑ ‘Olbrzym Zimowy — odporna na wymarzanie, do siewu ozimego, można też wysiewać wiosną; nadaje się do zbioru mechanicznego #4
  • ▫  ‘Orbita F1 — późna, o żeńskim typie wzrostu, długo utrzymująca dojrzałość użytkową, bardzo odporna na wybijanie w nasienniki; wysoko plonuje we wszystkich cyklach uprawy, dobrze zimuje, nadaje się do zbioru mechanicznego; odporna ma rasy mączniaka 1, 2, 3; rozety duże, lekko wzniesione, liście ciemnozielone, mięsiste, słabo pomarszczone

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.104.js; Bystrzyca k. Wlenia, ogród
104
leg. Jacek Soboń
/Bystrzyca k. Wlenia, ogród/ #7
znalezisko 20130000.W33_13.13 - Spinacia oleracea (szpinak warzywny); Wrocław
130000-W33_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Greta F1/ #3