atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » COM » Ord.Malpighiales » Salicaceae-Euphorbiaceae » parietal clade » Fam.Violaceae » Viola » Viola sect. Melanium »

Viola kitaibeliana Roem. et Schult. [🔉 wi·o·la *]

fiołek Kitaibela
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Viola kitaibeliana (fiołek Kitaibela)
05.2012, Kozhukh (Bułgaria); copyright © by Paweł Kalinowski
Viola kitaibeliana (fiołek Kitaibela)
XL
Viola kitaibeliana (fiołek Kitaibela)

cechy charakterystyczne

cechy diagnostyczne w kluczu:Viola sect. Melaniumkl 241
Roślina jednoroczna. Pędy ±wzniesione, nierozgałęzione lub skąpo w nasadzie rozgałęzione; wiosną 3-10 cm wysokości, latem do 20 cm wysokości. Owłosienie łodygi krótkie, w okolicy węzłów gęściejsze, niełysiejące. Pędy, liście, przylistki i szypułki kwiatowe w czasie owocowania wybitnie sztywno wzniesione, łodyga gęsto omszona, niewyłysiała.

Końcowa łatka przylistków górnych liści łodygowych z szczycie tępa lub zaokrąglona, całobrzega lub z nielicznymi płytkimi karbami, wąsko do równowąsko lancetowatego.

Kwiaty 4-8 (1) mm długości. W pełni kwitnienia płatki korony stulone, kremowe, żółtawe, górne w pełni rozwinięte jasne niebieskofioletowe.

Nasiona 1.3-1.5 mm długości i 0.7-0.8 mm szerokości.

Kwitnienie kwiecień-maj. Roślina jednoroczna. Pędy ±wzniesione, nierozgałęzione lub skąpo w nasadzie rozgałęzione; wiosną 3-10 cm wysokości, latem do 20 cm wysokości. Owłosienie łodygi krótkie, w okolicy węzłów gęściejsze, niełysiejące. Pędy, liście, przylistki i szypułki kwiatowe w czasie owocowania wybitnie sztywno wzniesione, łodyga gęsto omszona, niewyłysiała.

space

Kwiaty 4-8 (1) mm długości. W pełni kwitnienia płatki korony stulone, kremowe, żółtawe, górne w pełni rozwinięte jasne niebieskofioletowe.

space

Kwitnienie kwiecień-maj.

występowanie

Efemerofit.[491]
ekologiczne liczby wskaźnikowe Viola kitaibeliana (fiołek Kitaibela)
Gatunek z rejonu śródziemnomorskiego i z południa Europy, najbliżej Polski występuje na Węgrzech i w Słowacji. Murawy na szkieletowych glebach nawapiennych, rędzinach, w miejscach nasłonecznionych, szybko nagrzewających się.Gatunek z rejonu śródziemnomorskiego i z południa Europy, najbliżej Polski występuje na Węgrzech i w Słowacji. Murawy na szkieletowych glebach nawapiennych, rędzinach, w miejscach nasłonecznionych, szybko nagrzewających się.

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.