atlas-roslin.pl
subReg. Tracheophyta » Div. Euphyllophyta » Div. Spermatophyta » Div. Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl. Asteridae » euasterids » campanulids » Ord. Asterales » Fam. Asteraceae » Asteroideae » Achillea »

Achillea filipendulina Lam.

krwawnik wiązówkowaty, krwawnik talerzowaty
Achillea eupatorium M.B.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Achillea filipendulina (krwawnik wiązówkowaty)
cv. Parker's Variety; 04.07.2009, Arboretum Wojsławice; copyright © by Jacek Soboń
Achillea filipendulina (krwawnik wiązówkowaty)
cv. Parker's Variety
cechy diagnostyczne w kluczu:Achillea (krwawnik)kl 8981

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Achillea filipendulina (krwawnik wiązówkowaty)
Takson uprawiany.[491]
🌱
Naturalne stanowiska na Kaukazie i w Azji Mniejszej. U nas uprawiana bylina ozdobna, tworzy silne, rozrośnięte okazałe kępy. Pędy wzniesione, 100-150 cm wysokości, dość równomiernie ulistnione, rozgałęzione tylko w górze, w obrębie kwiatostanu złożonego.

Ozdobne w porze kwitnienia, od lipca do sierpnia, dzięki drobnym złotożółtym koszyczkom kwiatowym tworzącym płaskie, zwarte, zbite baldachogrono, 10-20 cm średnicy. Całe rośliny o wyraźnym, aromatycznym zapachu.

Do uprawy w grupach lub pojedynczo na rabatach bylinowych, w ogrodach naturalistycznych; tworzy okazałe kępy. Na kwiat cięty. Z przeznaczeniem na suche bukiety ścina się w szczytowym wybarwieniu, jednak zwracając uwagę aby koszyczki kwiatowe były jeszcze w miarę zwarte, co zapobiega ich rozsypywaniu się.

Gatunek ten krzyżowany z krwawnikiem tarczowatym (Achillea clypeolata) dał początek wielu odmianom ogrodowym ⇒ Ach. hybrida. Różnią się one głównie odcieniem kwiatów i wielkością i formą kwiatostanu.Naturalne stanowiska na Kaukazie i w Azji Mniejszej. U nas uprawiana bylina ozdobna, tworzy silne, rozrośnięte okazałe kępy. Pędy wzniesione, 100-150 cm wysokości, dość równomiernie ulistnione, rozgałęzione tylko w górze, w obrębie kwiatostanu złożonego.

space

Do uprawy w grupach lub pojedynczo na rabatach bylinowych, w ogrodach naturalistycznych; tworzy okazałe kępy. Na kwiat cięty. Z przeznaczeniem na suche bukiety ścina się w szczytowym wybarwieniu, jednak zwracając uwagę aby koszyczki kwiatowe były jeszcze w miarę zwarte, co zapobiega ich rozsypywaniu się.

space

💠 rabata bylinowa • ogród naturalistyczny • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • zieleń miejska
👌 uprawa łatwa • pachnąca • ✄ na kwiat cięty • na suche bukiety i kompozycje • nie jest trująca
wysokość: 1 – 1.5 (1.9) m
kwitnienie: od lipca do sierpnia

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • toleruje warunki miejskie
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • znosi suszę
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 3
ekologiczne liczby wskaźnikowe Achillea filipendulina (krwawnik wiązówkowaty)
Bylina niekłopotliwa w uprawie, bez większych wymagań. Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, nie nazbyt zwarta, przeciętnie wilgotna, dobrze znosi okresową suszę; odczyn obojętny.

Przy rozmnażaniu z nasion, wysiew od maja do czerwca na rozsadniku. Na miejsce docelowe przenosi się w sierpniu, w rozstawie co 30-35 cm (8-11 szt./m2) lub 25 x 30 cm (13 szt./m2). Kwitnie od drugiego roku uprawy.

Wegetatywnie rozmnaża się przez podział jesienią lub przez sadzonki pędowe z piętką na wiosną (ukorzeniają się do miesiąca). Bylina niekłopotliwa w uprawie, bez większych wymagań. Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, nie nazbyt zwarta, przeciętnie wilgotna, dobrze znosi okresową suszę; odczyn obojętny.

space

Wegetatywnie rozmnaża się przez podział jesienią lub przez sadzonki pędowe z piętką na wiosną (ukorzeniają się do miesiąca).

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

12 – 5 szt./m2 • rozstawa: 29 – 45 cm
przez podział [najlepiej zimą i przetrzymywać sadzonki w temperaturze >0°; można też wiosną]
przez sadzonki pędowe wierzchołkowe [z piętką; pobierać sadzonki w kwietniu i maju; ukorzeniać pod osłonami; ukorzenianie trwa 20-30 dni]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin

  • ◔ ParkerParker's Variety — rośliny okazalsze, o większych, wypukłych kwiatostanach; kwiaty języczkowe ceglastoczerwone, centrum koszyczka żółte #3
  • ◼ ‘bez odmiany — żółty #6
  •    ‘Cloth of Gold — kwiatostany 10-13 cm średnicy, płaskie, czysto żółte; polecana na suche bukiety; 100 cm
  •    ‘Gold Plate — bujniejsza, do 190 cm; kwiastostany b. duże, złotożółte
  •    ‘Golden Plate — kwiatostan do 20 cm średnicy
  • ◔ ‘Parker's Variety’ (Parker) — rośliny okazalsze, o większych, wypukłych kwiatostanach; kwiaty języczkowe ceglastoczerwone, centrum koszyczka żółte #3