efemerofit [24]

Bidens ferulifolia (Jacq.) DC.

uczep zapaliczkowaty uczep rózgowaty
Bidens ferulaefolius (Jacq.) DC. (tak w czekliście 2002)? · Bidens ferulifolius

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, preferuje gleby lżejsze, przepuszczalne, stale umiarkowanie wilgotne, wymaga nawożenia; odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

space

Rośliny mateczne zimuje się w chłodnym (ok. 10°C, widnym pomieszczeniu) umiarkowanie podlewając. W końcu stycznia podpędza się je, i używa nowych pędów do wyprodukowania sadzonek. Dla lepszego rozgałęzienia sadzonki uszczykuje się.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba wilgotna · odczyn · gleba o obojętnym pH · zwięzłość · gleba średnio zwięzła

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Pochodzi z południa Ameryki Północnej, gdzie jest byliną. U nas uprawiany jak kwiat jednoroczny z rozsady lub odnawiany z zimujących roślin matecznych. Rośliny silnie rozkrzewione, o wiotkich, pokładających się pędach, 80-120 cm długości.

space

Przede wszystkim do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach — roślina atrakcyjnie zwiesza się z brzegu podwieszonych pojemników i przed całe lato i jesień jest pokryta kwiatami. Można uprawiać na rabatach kwiatowych.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · wysokość 80-120 cm · kwitnienie: 5-10