Bidens ferulifolia (uczep zapaliczkowaty)
08.06.2014, OB Uniw. Wrocławskiego; copyright © by Jacek Soboń
Bidens ferulifolia (uczep zapaliczkowaty)

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Pochodzi z południa Ameryki Północnej, gdzie jest byliną. U nas uprawiany jak kwiat jednoroczny z rozsady lub odnawiany z zimujących roślin matecznych. Rośliny silnie rozkrzewione, o wiotkich, pokładających się pędach, 80-120 cm długości.

space

Przede wszystkim do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach — roślina atrakcyjnie zwiesza się z brzegu podwieszonych pojemników i przed całe lato i jesień jest pokryta kwiatami. Można uprawiać na rabatach kwiatowych.

Wysokość: 80-120 cm

Kwitnienie: od maja do października

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • zimowane w pomieszczeniach (rośliny lub klącza/bulwy/cebule) • do uprawy w pojemnikach • ze zwisającymi pędami

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, preferuje gleby lżejsze, przepuszczalne, stale umiarkowanie wilgotne, wymaga nawożenia; odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

space

Rośliny mateczne zimuje się w chłodnym (ok. 10°C, widnym pomieszczeniu) umiarkowanie podlewając. W końcu stycznia podpędza się je, i używa nowych pędów do wyprodukowania sadzonek. Dla lepszego rozgałęzienia sadzonki uszczykuje się.

Wymagania (parametry ogrodowe): światło — pełne słońce • woda — gleba wilgotna • odczyn — gleba o obojętnym pH • zwięzłość — gleba średnio zwięzła

Rozmnażanie: wysiew nasion na rozsadę

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20140608.17.js - Bidens ferulifolia (uczep zapaliczkowaty); OB Uniw. Wrocławskiego
140608-17
leg. Jacek Soboń
/OB Uniw. Wrocławskiego/
/cv. Bidy Gonzales/ #3