takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Cyclamen coum Mill.

cyklamen dyskowaty
Cyclamen orbiculatum Mill. · Cyclamen vernum Sweet

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne lub pólcieniste, ciepłe. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna; odczyn obojętny. Dostatecznie zimotrwały dla uprawy w Polsce pod warunkiem, że podłoże jest przepuszczalna i zimą nie będzie zalewane wodą. Nie należy zbyt dużo nawozić bo ma wtedy tendencję to tworzenia liści zamiast kwiatów.

space

Rozmnaża się z nasion. Wysiewa się z przykryciem 5 mm podłoża (kiełkują w ciemności). Najlepiej kiełkują wysiane bezpośrednio po zbiorze, w stale wilgotnym podłożu, w temperaturze 13-15°C; generalnie kiełkują powoli i nierównomiernie, nawet do 2-3 lat. Młode rośliny powoli się rozwijają i nie należy ich przesadzać. Najlepiej wysiewać do pojemnika w którym będą uprawiane przez pierwsze 2 lata.

Analiza dostępności roślin (form i odmian #2):
• bez odmiany · · ‘hybriden’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Występuje w rejonie Morza Czarnego i w Azji Mniejszej, gdzie rośnie w miejscach mniej lub bardziej ocienionych pod drzewami i wśród krzewów. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Tworzy niskie kępy, do 10 cm wysokości. Ozdobny z liści z białawym worem i karminoworóżowych kwiatów w różnych odcieniach, typowych dla cyklamenów; jest też odmiana o kwiatach białych. Kwitnie wczesną wiosną przed pojawieniem się liści, w marcu-kwietniu.. Kwiaty bezwonne.

space

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · wysokość do 15 cm · strefa mrozoodporności 6 · kwitnienie: 3-4