atlas-roslin.pl
subReg. Tracheophyta » Div. Euphyllophyta » Div. Spermatophyta » Div. Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl. Asteridae » euasterids » campanulids » Ord. Asterales » Fam. Asteraceae » astrowate jednoroczne w ogrodzie » Felicia »

Felicia heterophylla (Cass.) Grau

felicja różnolistna, "felicja"
Kaulfussia amelloides Nees [🔉 *o·i·des]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Felicia heterophylla (felicja różnolistna)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Felicia heterophylla (felicja różnolistna)
Felicia heterophylla (felicja różnolistna)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Felicia heterophylla (felicja różnolistna)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Roślina jednoroczna pochodząca z Kraju Przylądkowego (Południowa Afryka), u nas uprawiana w ogrodach z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny 20-30 cm wysokości i tyleż szerokości, bogato rozgałęziające się.

Efektowne są koszyczki kwiatowe, które są w całości fioletowoniebieskie do niebieskich; co rzadkie, fioletowoniebieska są też kwiaty rurkowe budujące tarczkę koszyczka (ta ok. 2 cm średnicy). Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty w są w pełni otwarte przy pełnym słońcu, na noc i w pochmurną pogodę kwiaty języczkowe zwieszają się w dół.

Na rabatę kwiatową, do wypełniania pustych przestrzeni po wiosennych bylinach cebulowych lub niezapominajkach oraz do uprawy w pojemnikach. Roślina jednoroczna pochodząca z Kraju Przylądkowego (Południowa Afryka), u nas uprawiana w ogrodach z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny 20-30 cm wysokości i tyleż szerokości, bogato rozgałęziające się.

space

Na rabatę kwiatową, do wypełniania pustych przestrzeni po wiosennych bylinach cebulowych lub niezapominajkach oraz do uprawy w pojemnikach.

wymagania i uprawa

🌸
Wymaga stanowiska słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna, lekka, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.

Rozsadę przygotowuje się z wysiewu w kwietniu, nasiona kiełkują w temperaturze ok. 20°C po 2-3 tygodniach, do ogrodu wysadza się po majowych przymrozkach. Można też wysiewać wprost do gruntu na początku maja. Docelowa rozstawa co 20-30 cm. Przycięcie młodych pędów zwiększa rozkrzewienie i kwitnienie.

Uwaga. W ofercie nasiennej PNOS (2011r.) jest „felicja (Felicia heterophylla)” ale obrazek na torebce pokazuje (też ładną i zdecydowanie bardziej popularną) felicję gawędkową (Felicia amelloides).Wymaga stanowiska słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna, lekka, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.

space

Uwaga. W ofercie nasiennej PNOS (2011r.) jest „felicja (Felicia heterophylla)” ale obrazek na torebce pokazuje (też ładną i zdecydowanie bardziej popularną) felicję gawędkową (Felicia amelloides).

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K66_12.12 - Felicia heterophylla (felicja różnolistna); ogród
120000-K66_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #6
znalezisko 20120000.K67_12.12 - Felicia heterophylla (felicja różnolistna); ogród
120000-K67_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #7, 2.3D