takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Gomphrena globosa L.

gomfrena kulista wiecznik (potocznie: gomfrena)
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
31.08.2013, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski XL
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
pokrój
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)

wymagania i uprawa

Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, próchniczna, nie nazbyt lekka ale przepuszczalna, dobrze znosi okresowy brak wody; odczyn obojętny.

space

Możliwy jest też wysiew wprost do gruntu, w końcu kwietnia lub na początku maja i następnie przerwanie roślin do pożądanej rozstawy.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
Roślina jednoroczna z tropikalnych rejonów Ameryki, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Roślina o silnie rozgałęzionych pędach, do 70(90) cm wysokości, u karłowatych odmian uprawnych tylko 20-30 cm wysokości.

space

Przede wszystkim uprawia się dla uzyskania materiału na suche bukiety, kolor kwiatostanów jest dość trwały. Można też używać do świeżych bukietów, bo dość długo utrzymuje się w wazonie. Sadzi się jako efektowny kwiat na rabatach, kwietnikach, w ogrodach skalnych lub na obwódkach. Można uprawiać w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 25-80 cm · kwitnienie: 7-10

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K125_12.12 - Gomphrena globosa (gomfrena kulista); Wrocław
120000-K125_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #7