atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Boraginales »

Fam. Hydrophyllaceae [🔉 hi·dro·fil·la·ce·e]

faceliowate
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

Phacelia campanularia · facelia dzwonkowata

Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
kolor kwiatów
kwiaty
facelia dzwonkowata (Phacelia campanularia)
Phacelia campanularia
Phacelia campanularia (facelia dzwonkowata)
Roślina jednoroczna z półpustyń Ameryki Północnej, uprawiany u nas jako kwiat letni z siewu wprost do gruntu (nie znosi przesadzania). Rozgałęzia się tworząc niskie kępki, 20-25 cm wysokości.

Walorem ozdobnym są liczne kwiaty o pięknej szafirowej, głęboko niebieskiej barwie. Kwitnie do czerwca do sierpnia.Roślina jednoroczna z półpustyń Ameryki Północnej, uprawiany u nas jako kwiat letni z siewu wprost do gruntu (nie znosi przesadzania). Rozgałęzia się tworząc niskie kępki, 20-25 cm wysokości.

space

Nemophila maculata · porcelanka plamista

nemofila plamista, różnielica plamista
Takson uprawiany.[491]
kolor kwiatów
kwiaty

Nemophila menziesii · porcelanka błękitna

nemofila błękitna, porcelanka Menziesa, porcelanka nemofila, porcelanka różnielica, różnielica błękitna, (potocznie: "porcelanka")
Nemophila insignis Douglas ex Benth.
Takson uprawiany.[491]
kolor kwiatów
kwiaty
porcelanka błękitna (Nemophila menziesii)
Nemophila menziesii
Nemophila menziesii (porcelanka błękitna)
Pochodzi z Kalifornii i Oregonu. U nas uprawiany z siewu wprost do gruntu kwiat jednoroczny. Rośliny niskie, pokładające się, do 20 cm wysokości.

Ozdobna podczas obfitego kwitnienia. Kwiaty typowo jasne niebieskofioletowe z białym centrum; w odmianach także niebieskie, ciemnopurpurowe niemal czarne z białym obrzeżeniem (‘Penny Black’), biały z ciemnymi plamkami w centrum, ciemnofioletowo żyłkowane. Kwitnie szybko po wysiewie, po 6-7 tygodniach, przez 3-4 tygodnie. Z wczesnego siewu kwitnie w końcu czerwca i w lipcu, z siewu w czerwcu kwitnie w sierpniu.Pochodzi z Kalifornii i Oregonu. U nas uprawiany z siewu wprost do gruntu kwiat jednoroczny. Rośliny niskie, pokładające się, do 20 cm wysokości.

space