Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
Pochodzi z Chin, a uprawiana jest w całej południowo-wschodniej Azji oraz w strefie tropikalnej, rzadziej w rejonach o umiarkowanym klimacie.
Jeszcze jedna odmiana użytkowa gatunku w którym mamy między innymi rzodkiewkę i rzodkiew. U tej odmiany częścią użytkową są szczególnie duże niedojrzałe owoce (łuszczyny). W smaku przypominają rzodkiewkę.

space

W uprawie prosta. Nasiona należy wysiać w maju do gruntu. Kiełkują zwykle łatwo i w dużym procencie. Roślina daje w Polskich ogrodach dość duży plon. Systematyczne obrywanie młodych owoców wydłuża okres zbioru i tym samym zwiększa plon. Rośliny lubią słoneczne stanowiska. Wymagają przeciętnej wilgotności gleby, która nie powinna przesychać bo powoduje to wczesne twardnienie łuszczyn.

wybrane okazy · selected collections

#5
wmsz.24
leg. Wojciech Maksymilian Szymański

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Raphanus sativus L. var. caudatus (L.) L.H.Bailey [🔉 * sa·t·wus var· ka͡ł·da·tus]Raphanus caudatus L. [🔉 ra·fa·nus ka͡ł·da·tus](pl) rzodkiew czubata
satvus, -a, -um (lat., adj.) — uprawny, uprawiany, siewny, ogrodowy, sadowniczy; częsty epitet gatunków uprawianych; od lat. czasownika sero, -ere - siać
ca͡udatus, -a, -um (lat., adj.) — ogoniasty; od cauda, -ae - ogon
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji