skorzonera

wężymord czarny korzeń · skorzonera, wężymord hiszpański · Scorzonera hispanica L.
na stronie — uprawa · wymagania · zbiór i przechowywanie · odmiany · znaleziska

uprawa

W jednym gramie jest 70-80 nasion. Nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania, już po roku przechowywania zdecydowanie gorzej kiełkują.
Scorzonera hispanica (wężymord czarny korzeń)
Wężymord jest byliną, jako warzywo uprawia się go jednorocznie, z siewu do gruntu na miejsce stałe. Wysiewa się od końca marca do końca kwietnia. Zbyt wczesny siew niesie ryzyko pośpiechowatości, zbyt późny może skutkować drobniejszym korzeniami. Rozstawa rzędów 30-40 cm, w rzędzie przerywa się na 5-8 cm, sieje się na głębokość 1-3 cm. Nasiona kiełkują dwa tygodnie lub dłużej. W początkowym okresie rośliny rosną wolno i są wrażliwe na zachwaszczenie i zaskorupianie się gleby.

space

Tworzeniu się pędów kwiatostanowych towarzyszy włóknienie korzeni. Usunięcie takich pędów odwraca proces i po dwóch tygodniach korzenie są bezwłókniste.

space

wymagania

Wymagania cieplne są umiarkowane. Jest to roślina dobrze dostosowana do naszego klimatu i może zimować w gruncie. Ma długi okres wegetacji.

space

Gleba musi być głęboko uprawiona, z duża zawartością próchnicy, gliniasta lub piaszczysto-gliniasta. Odczyn obojętny, nie znosi gleb kwaśnych. Umiarkowanie wilgotna, poziom wód gruntowych musi być poniżej 80 cm.

zbiór i przechowywanie

Korzenie są odporne na mrozy. Zbiera się je późno w październiku. Gdy gleba nie jest zamarznięta można zbierać i zimą, a także wiosną. Przy późnym zbiorze korzenie mogą mieć puste przestrzenie i gorszą barwę miąższu.

space

Wykopane, nieuszkodzone korzenie dobrze przechowują się w temperaturze około zera, przesypane wilgotnym piaskiem. Można też przechowywać w gruncie i wykopywać w miarę potrzeby.

odmiany

Odmiany różnią się długością korzeni, skłonnością do rozwidleń, długością okresu wegetacji.

Grupa użytkowa: warzywa · warzywa korzeniowe

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · ‘Duplex’

znalezisko 20130000.W105_13.13 - Scorzonera hispanica (wężymord czarny korzeń); Wrocław

5f · 20130000.W105_13.13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Duplex/

znalezisko 00010000.127.js; OB UWr

3f · 00010000.127.js
leg. Jacek Soboń
/OB UWr/
/cv. Ejnjahrige Riesen/

znalezisko 20030601.3.bl - Scorzonera hispanica (wężymord czarny korzeń)

5f · 20030601.3.bl
leg. Barbara Łotocka