takson uprawiany [24]

Xeranthemum annuum L.

suchokwiat roczny nieśmiertelnik roczny
Xeranthemum annuum (suchokwiat roczny)
31.08.2013, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Xeranthemum annuum (suchokwiat roczny)
Xeranthemum annuum (suchokwiat roczny)

wymagania i uprawa

Wymaga pełnego słońca i ciepłego miejsca w ogrodzie. Gleba żyzna, przepuszczalna, nie nazbyt wilgotna. W razie wilgotnego lata należy liczyć się ze słabym kwitnięciem i zamieraniem roślin.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z obszaru śródziemnomorskiego i Azji Mniejsze. U nas uprawiany kwiat letni z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pędy do 40-60 cm wysokości.

space

Efektowny kwiat na rabacie, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych. Użytkowany jako kwiat cięty oraz na suche bukiety. Do zasuszenia ścina się wg upodobania, ale raczej przed pełnym rozwinięciem koszyczków kwiatowych. Dla uzyskania intensywnej barwy zanurza się końce łodyg w 10% kwasie solnym. Suszyć należy szybko i w zaciemnionym pomieszczeniu aby nie wyblakły. Wysuszone są dość kruche.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do ogrodu naturalistycznego · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-60 cm · kwitnienie: 7-10