marchew

marchew zwyczajna uprawna · (potocznie: marchew) · Daucus carota L. ssp. sativus (Hoffm.) Arcang.

siew

Masa tysiąca nasion 1.1-1.25g; w jednym gramie jest 800-900 nasion.
Zdolność kiełkowania zachowują przez 3-4 lata.

Nasiona pokryte są haczykowatymi włoskami, te w handlu, dla wygody, mają je zwykle otarte.

Daucus carota ssp. sativus (marchew zwyczajna uprawna)
silnie przerośnięta XL
Daucus carota ssp. sativus (marchew zwyczajna uprawna)
Marchew uprawia się wyłącznie z siewu do gruntu na miejsce stałe. Termin siewu zależy od sposobu użytkowania i wczesności odmiany:
- w roku poprzedzającym tuż przed zamarznięciem gruntu (zwykle koniec listopada lub grudzień) lub wczesną wiosną gdy rola jest zdatna do uprawy (zwykle marzec) - dla użytkowania młodych korzeni na początku lata; siew przedzimowy nieco przyśpiesza zbiór ale niesie ryzyko uszkodzenia siewek (nasiona przez zamarznięciem gleby powinny jedynie napęcznieć a nie kiełkować)
- w kwietniu na użytkowanie latem i jesienią
- w końcu kwietnia, w maju i na początku czerwca odmiany późne do przechowywania przez zimę, dla sprawnego kiełkowania w tym okresie może być konieczne nawadnianie
- w lipcu można siać na zbiór pęczkowy jesienią
- w sierpniu można siać na zbiór pęczkowy jesienią o ile zostaną przykryte folią.

space

W okresie wchodów i początku rozwoju marchew jest bardzo wrażliwa na zaskorupianie się gleby. Korzystne jest okrycie agrowłókniną co przyśpiesza o kilka dni wegetację. Włókninę ściąga się z podrośniętych roślin.

space

zmianowanie

Odstęp w uprawie marchwi lub innych warzyw korzeniowych na tym stanowisku powinien wynosić przynajmniej 4 lata.

space

wymagania

Dziko rosnącą u nas w kraju marchew zwyczajna (Daucus carota) nie tworzy silnie zgrubiałych, jadalnych korzeni i jest rośliną jednoroczną. Odmiany uprawne marchwi są roślinami dwuletnimi. Dla uzyskania nasion wysadza się w kolejnym roku przechowane korzenie.
Marchew jest warzywem dobrze przystosowanym do naszego klimatu. Optymalnie rośnie w temperaturze 15-20°C, dobrze znosi chłody i niewielkie przymrozki. Długi okres chłodów na początku wegetacji może prowadzić do jarowizacji i wybijania w pędy kwiatostanowe. Jest fotoperiodycznie obojętna co umożliwia siew w szerokim przedziale czasu, od końca zimy do maja.

space

Wymagania glebowe są nieduże. Łatwiejsza jest uprawa na glebach niezbyt zwartych ale zasobnych w próchnicę. Gleba musi być głęboko uprawiona. Zbyt zbita prowadzi do deformacji korzeni. Optymalny jest odczyn lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego (pH 6-6.5).

zbiór i przechowywanie

Najwcześniej zbiera się marchew na tzw. pęczki, z nacią, od końca maja od sierpnia.
Na przechowywanie należy zbierać możliwie późno (jest wtedy smaczniejsza), przed pierwszymi silnymi przymrozkami, co zwykle ma miejsce w końcu października lub listopadzie. Marchew do przechowywania zbiera się po odcięciu naci.

space

Marchew w pęczkach z nacią w temperaturze 0-1°C i w wysokiej wilgotności można przechowywać do dwóch tygodni. Marchew późną można przechowywać do połowy kwietnia a w dobrych chłodniach nawet do czerwca kolejnego roku.

wartość

Średnia wartość kaloryczna to 27kcal/100g. Węglowodany stanowią 4-6% (średnio 5.1g/100g) w tym sporo jest sacharozy, nadającej słodki smak temu warzywu. W korzeniach pod koniec wegetacji rośnie zawartość cukru i zmniejsza się ich włóknistość, przez co są smaczniejsze. Średnia zwartość białka to 1g/100g, tłuszczu 0.2g/100g, błonnika 3.6g/100g.
Marchew jest najbogatszym źródłem karotenów (one nadają korzeniom pomarańczową barwę), które z kolei służą do syntezy witaminy A w organizmie. W pierwszych miesiącach wzrostu karotenu brak, zaczyna go przybywać po 3-4 miesiącach wegetacji. Zawartość innych witamin jest niska.
Zwartość soli mineralnych jest stosunkowo niewysoka, za wyjątkiem wapnia (61mg/100g świeżej masy).

Grupa użytkowa: warzywa · warzywa korzeniowe

odmiany

Daucus carota ssp. sativus (marchew zwyczajna uprawna)
cv. Deep Purple XL
Poszczególne odmiany różnią kształtem i wielkością korzeni. Istotny jest też okres wegetacji. Odmiany wczesne po 85-100 dniach wegetacji nadają się na zbiór pęczkowy już na początku czerwca. Okres wegetacji odmian średnio wczesnych to 115-140 dni, późnych 140-240 dni.

space

Przykładowe odmiany średnio wczesne: Nantejska, Lenka Selecta

space

Analiza dostępności nasion (form i odmian #27):
• bez odmiany · ‘Afalon F1’ · ‘Ambrosia’ · ‘Amsterdam’ · ‘Amsterdam 2’ · ‘Amsterdam 3’ · ‘Amsterdamska 2’ · ‘Aneta F1’ · ‘Berlikumer 2-Berjo’ · ‘Berlikumer 2-Perfekcja Rew’ · ‘Cortina F1’ · ‘Dolanka’ · ‘Finezja’ (późna) · ‘Flakkee’ · ‘Flakkese 2’ · ‘Flakkese 2-Flacoro Pol’ · ‘Flakkese 2-Vita Longa’ · ‘Karlena’ · ‘Kometa F1’ · ‘Koral’ · ‘Lenka’ · ‘Nantejska Polana’ · ‘Nantes 3, Nantejska’ · ‘Nantes 5, Fantazja’ · ‘Nantes Marion F1’ · ‘Pariser Markt 4’ (kulista) · ‘Pierwszy Zbiór’ · ‘Tyb Baby’

Daucus carota
Daucus carota
marchew w uprawie nasiona (drugi rok uprawy), pędy kwiatostanowe i kwiatostany
Daucus carota
marchew w uprawie na nasiona (drugi rok uprawy), pędy kwiatostanowe i kwiatostany
Daucus carota ssp. sativus (marchew zwyczajna uprawna)

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.3.adobrzanski
adobrzanski.3
leg. Adam Dobrzański #4
znalezisko 20130000.W40_13.13 - Daucus carota ssp. sativus (marchew zwyczajna uprawna); Wrocław
130000-W40_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Paris Markt 5/ #2