Coreopsis tinctoria (nachyłek barwierski)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski

cechy diagnostyczne w kluczu

wymagania i uprawa

Coreopsis tinctoria (nachyłek barwierski)
XL
Wymaga stanowiska nasłonecznionego. Gleba przeciętnych, dobrze rośnie też na słabszych (na zbyt żyznych lub przenawożonych „idzie w liście” i słabo kwitnie).

space

Rozmnażanie: wysiew nasion do gruntu • wysiew nasion na rozsadę

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Coreopsis tinctoria (nachyłek barwierski)
początek kwitnienia
Roślina jednoroczna z Ameryki Północnej, u nas uprawiany kwiat letni z siewu prosto do gruntu lub z rozsady. Rośliny o zwartym pokroju, w odmianach uprawnych niskie 15-40 cm (‘Złoty Karzeł’) lub o typowym dla gatunku pokroju, wysokie do 90 cm.

space

Do wysadzania na rabatach kwiatowych. Zdatny także na obwódki i kobierce kwiatowe. Odmiany karłowe do ogrodów skalnych i pojemników. Używany na kwiat cięty.

Wysokość: 15-90 cm

Kwitnienie: od lipca do października

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu • kwiaty jednoroczne z rozsady • na obwódki • do ogrodu skalnego • do uprawy w pojemnikach • jednoroczne na kwiat cięty

Analiza dostępności nasion (form i odmian #4): bez odmiany: (mix), (niski mix), (wysoki) · ‘Złoty Karzeł’ (nana, miodowożółty)

moim zdaniem

Cztery gwiazdki na pięć. Niewymagający a przy tym niezwykle efektowny kwiat jednoroczny - w czasie kwitnienia po prostu złota kula kwiatów.
W 2012 r. uprawiałem w ogrodzie z rozsady karłowatą odmianą o nazwie ‘Złoty Karzeł’/. Zjawiskowa, fantastycznie kwitła - niskie kępy z uwagi na dość duże, szerokopłatkowe kwiaty były szczelnie przykryte kwiatem o głębokiej, żółtej barwie — w pełni potwierdzały nazwę tej odmiany.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K30_12.12 - Coreopsis tinctoria (nachyłek barwierski); ogród
120000-K30_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Złoty Karzeł/ #6, 2.3D
znalezisko 20130000.K178_13.13 - Coreopsis tinctoria (nachyłek barwierski); Wrocław
130000-K178_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #2