uprawa

Odmiana botaniczna cebuli (Allium cepa) tworząca gniazda kilku do kilkunastu cebul i różniąca się pokrojem liści i kwiatostanu. Uprawiana amatorsko.

Określenie kartoflanka nawiązuje do tworzenia gniazd cebul.

Rozmnażana wegetatywnie bo rzadko kwitnie i słabo zawiązuje nasiona. Do sadzenia używa się drobnych cebulek. Sadzić można w dwóch terminach: jesiennym i wiosennym.

space

Wiosną sadzi się możliwie wcześnie, gdy tylko rola nadaje się do uprawy. Zbiór następuje po zaschnięciu szczypioru, co ma miejsce w październiku.

Po zbiorze duże cebule przeznacza się do przechowywania i konsumpcji, drobne wykorzystuje się jako materiał rozmnożeniowy do sadzenia.
Rozstawa 30-40 x 10 cm.

space

wymagania

W porównaniu do dobrze rośnie w warunkach krótszego okresu wegetacji i niższej temperatury, dlatego częściej jest uprawiana na północy.

space

wartość i użytkowanie

Miąższ jest twardszy i mniej soczysty niż w przypadku zwykłych odmian cebuli.

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Allium cepa L. var. aggregatum G Don [🔉 l·li·um ce·pa wa·ri·e·tas ag·gre·g·tum](pl) cebula kartoflanka
llium, -ii (lat., subst., n) — w starożytnej łacinie nazwa czosnku
aggregtus, -a, -um; aggregata, -ourm; aggretatae, -arum (lat., part.) — skupiony, zgrupowany, zebrany, gromadzący; gęsto skupiony tak, na małej części organu, poszczególne elementy skupienia są dobrze rozróżnialne; np. kwiaty świerzbnica polnad (Knautia arvensis)
· imiesłów od lat. aggrego, -are - łączyć, a ten od grex, gregis - stado, grupa; forma aggregata (skupione) to l.mn. rodzaju nijakiego; forma aggregatae to l.mn. rodzaju żeńskiego
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji