uprawa

Odmiana botaniczna cebuli (Allium cepa) tworząca gniazda kilku do kilkunastu cebul i różniąca się pokrojem liści i kwiatostanu. Uprawiana amatorsko.

Określenie kartoflanka nawiązuje do tworzenia gniazd cebul.

Rozmnażana wegetatywnie bo rzadko kwitnie i słabo zawiązuje nasiona. Do sadzenia używa się drobnych cebulek. Sadzić można w dwóch terminach: jesiennym i wiosennym.

Jesienią sadzi się we wrześniu/październiku. Zbiór jest możliwy po zaschnięciu szczypioru, co następuje w sierpniu.

Wiosną sadzi się możliwie wcześnie, gdy tylko rola nadaje się do uprawy. Zbiór następuje po zaschnięciu szczypioru, co ma miejsce w październiku. Rozmnażana wegetatywnie bo rzadko kwitnie i słabo zawiązuje nasiona. Do sadzenia używa się drobnych cebulek. Sadzić można w dwóch terminach: jesiennym i wiosennym.

space

Wiosną sadzi się możliwie wcześnie, gdy tylko rola nadaje się do uprawy. Zbiór następuje po zaschnięciu szczypioru, co ma miejsce w październiku.

Po zbiorze duże cebule przeznacza się do przechowywania i konsumpcji, drobne wykorzystuje się jako materiał rozmnożeniowy do sadzenia.Po zbiorze duże cebule przeznacza się do przechowywania i konsumpcji, drobne wykorzystuje się jako materiał rozmnożeniowy do sadzenia.
Rozstawa 30-40 x 10 cm.

Dobrze przechowuje się przez zimę. Rozstawa 30-40 x 10 cm.

space

wymagania

W porównaniu do dobrze rośnie w warunkach krótszego okresu wegetacji i niższej temperatury, dlatego częściej jest uprawiana na północy.

Ma niskie wymagania glebowe. Udaje się na glebach bardzo lekkich i na ciężkich, podmokłych.W porównaniu do dobrze rośnie w warunkach krótszego okresu wegetacji i niższej temperatury, dlatego częściej jest uprawiana na północy.

space

wartość i użytkowanie

Miąższ jest twardszy i mniej soczysty niż w przypadku zwykłych odmian cebuli.Miąższ jest twardszy i mniej soczysty niż w przypadku zwykłych odmian cebuli.