atlas-roslin.pl

Allium ×proliferum (Moench) Schrad. ex Willd. [🔉l·li·um *]

cebula wielopiętrowa, cebula drzewiasta, cebula piętrowa
Allium cepa L. var. proliferum Targioni Tozzetti [🔉l·li·um *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Allium ×proliferum (cebula wielopiętrowa)
Allium ×proliferum (cebula wielopiętrowa)
var. proliferum
Allium ×proliferum (cebula wielopiętrowa)
var. proliferum
cechy diagnostyczne w kluczu:Allium (czosnek)kl 1039

uprawa

Odmiana botaniczna cebuli (Allium cepa) tworząca cebulki powietrzne na pędach kwiatostanowych. Cebulki te mogą z kolei wytwarzać kolejne liście, pędy i cebulki tworząc w ten sposób kilka pięter (stąd epitet odmiany). Rzadko uprawiana amatorsko.

Cebulki są drobne, ciemnoczerwone do fioletowych, szczypior gruby i sztywny.

Jest warzywem trwałym, dobrze zimuje w gruncie. Rozmnażana wegetatywnie z drobnych cebulek powietrznych lub podziemnych. Sadzić można w dwóch terminach: jesiennym i wiosennym.

Jesienią sadzi się we wrześniu/październiku. Użytkuje się szczypior wiosną oraz szczypior i większe cebulki w późniejszym okresie. Wskazane jest palikowanie.

W przypadku wiosennego terminu sadzi się możliwie wcześnie, gdy tylko rola nadaje się do uprawy.Jest warzywem trwałym, dobrze zimuje w gruncie. Rozmnażana wegetatywnie z drobnych cebulek powietrznych lub podziemnych. Sadzić można w dwóch terminach: jesiennym i wiosennym.

space

W przypadku wiosennego terminu sadzi się możliwie wcześnie, gdy tylko rola nadaje się do uprawy.

Po zbiorze duże cebule przeznacza się do przechowywania i konsumpcji, drobne wykorzystuje się jako materiał rozmnożeniowy do sadzenia.

Rozstawa 50-60 × 30 cm. Po zbiorze duże cebule przeznacza się do przechowywania i konsumpcji, drobne wykorzystuje się jako materiał rozmnożeniowy do sadzenia.

space

wymagania

W porównaniu do dobrze zimuje w gruncie i uprawia się ją jako warzywo wieloletnie. Wymagania glebowe jak u cebuli. W porównaniu do dobrze zimuje w gruncie i uprawia się ją jako warzywo wieloletnie. Wymagania glebowe jak u cebuli.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.10_7_1.jmak - Allium ×proliferum (cebula wielopiętrowa); Niemcy ogr.zielny
10_7_1
leg. Jarosław Makowski
/Niemcy ogr.zielny/ #3