takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]

Galeopsis speciosa Mill.

poziewnik pstry
na stronie — opis · występowanie · znaleziska
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
13.07.2011, Sianożęty k. Kołobrzegu; copyright © by Marek Snowarski XL
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
pokrój
Galeopsis speciosa
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
XL
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
XL
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
XL

opis

Galeopsis speciosa
Roślina jednoroczna, jara; (40)60-100(150) cm wysokości; zwykle bogato rozgałęziona. W wilgotnych warunkach, pokładające się pędy, zakorzeniają się w dolnych węzłach.

space

Liście jajowato-lancetowate lub romboidalne, karbowano ząbkowane (liczba ząbków różna, 5-17 z każdej strony), ząbki zaostrzone lub tępawe; blaszka liściowa na szczycie zaostrzona, u nasady zdecydowanie zwężająca się w długi ogonek, jej powierzchnia z obu stron przylegająco owłosiona do prawie nagiej. Ulistnienie na krzyż naprzeciwległe.

space

Korona jasnożółta, bladożółta, w gardzieli z siateczką purpurowofioletowych kresek, 20-35(40) mm długości, o rurce 3-4 × dłuższej od kielicha. Górna warga korony podługowato-jajowata, hełmiasto sklepiona, na zewnątrz dość gęsto, długo i odstająco owłosiona, na krawędzi drobno ząbkowana. Dola warga korony o środkowej łatce całej fioletowo zabarwionej z wąskim jasnożółtym brzegiem, szeroko jajowatej, u nasady zwężonej, z dwoma stożkowatymi wypukłościami, na szczycie zaokrąglona lub nieco ucięta. Boczne łatki dolnej wargi korony na szczycie białe, od ±połowy ku nasadzie żółtawe (jak i większość korony). Rzadko zdarzają się kwiaty prawie białe, z jasnofioletowo zabarwioną łatką środkową wargi dolnej.

space

Kwitnienie od lipca do września(października).

występowanie

Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
w centrum, najbardziej okazały, poziewnik pstry (Galeopsis speciosa), z prawej poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit) o fioletowych kwiatach, w lewym dolnym rogu o ten sam gatunek białokwiatowy XL
wystepowanie
o mapie występowania
Częsty, w górach po regiel górny. Wilgotne skraje lasów, zręby, zarośla, brzegi rzek, wilgotne rowy, rzadziej na stanowiskach ruderalnych, przydroża, jako chwast na wilgotnych polach uprawnych, w okopowych i zbożach. Preferuje gleby cięższe, żyzne, wilgotne.

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130711.3.13 - Galeopsis speciosa (poziewnik pstry); Sianożęty k. Kołobrzegu
130711-3
leg. Marek Snowarski
/Sianożęty k. Kołobrzegu/ #15, 8.3D
znalezisko 20030801.17.bl - Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
bl.030801-17
leg. Barbara Łotocka #5
znalezisko 00010000.jm13_48.jmak; Jastrzębia-Góra
jmak.jm13_48
leg. Jarosław Makowski
/Jastrzębia-Góra/ #1