takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]

Galeopsis speciosa Mill.

poziewnik pstry
na stronie — opis · występowanie · znaleziska
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)

13.07.2011, Sianożęty k. Kołobrzegu; copyright © by Marek Snowarski XL

Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)

pokrój

Galeopsis speciosa

opis

Galeopsis speciosa
Roślina jednoroczna, jara; (40)60-100(150) cm wysokości; zwykle bogato rozgałęziona. W wilgotnych warunkach, pokładające się pędy, zakorzeniają się w dolnych węzłach.

space

Liście jajowato-lancetowate lub romboidalne, karbowano ząbkowane (liczba ząbków różna, 5-17 z każdej strony), ząbki zaostrzone lub tępawe; blaszka liściowa na szczycie zaostrzona, u nasady zdecydowanie zwężająca się w długi ogonek, jej powierzchnia z obu stron przylegająco owłosiona do prawie nagiej. Ulistnienie na krzyż naprzeciwległe.

space

Korona jasnożółta, bladożółta, w gardzieli z siateczką purpurowofioletowych kresek, 20-35(40) mm długości, o rurce 3-4 × dłuższej od kielicha. Górna warga korony podługowato-jajowata, hełmiasto sklepiona, na zewnątrz dość gęsto, długo i odstająco owłosiona, na krawędzi drobno ząbkowana. Dola warga korony o środkowej łatce całej fioletowo zabarwionej z wąskim jasnożółtym brzegiem, szeroko jajowatej, u nasady zwężonej, z dwoma stożkowatymi wypukłościami, na szczycie zaokrąglona lub nieco ucięta. Boczne łatki dolnej wargi korony na szczycie białe, od ±połowy ku nasadzie żółtawe (jak i większość korony). Rzadko zdarzają się kwiaty prawie białe, z jasnofioletowo zabarwioną łatką środkową wargi dolnej.

space

Kwitnienie od lipca do września(października).

występowanie

Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)

w centrum, najbardziej okazały, poziewnik pstry (Galeopsis speciosa), z prawej poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit) o fioletowych kwiatach, w lewym dolnym rogu o ten sam gatunek białokwiatowy XL

wystepowanie
o mapie występowania
Częsty, w górach po regiel górny. Wilgotne skraje lasów, zręby, zarośla, brzegi rzek, wilgotne rowy, rzadziej na stanowiskach ruderalnych, przydroża, jako chwast na wilgotnych polach uprawnych, w okopowych i zbożach. Preferuje gleby cięższe, żyzne, wilgotne.

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw

znalezisko 20130711.3.13 - Galeopsis speciosa (poziewnik pstry); Sianożęty k. Kołobrzegu

31f · 20130711.3.13
leg. Marek Snowarski
/Sianożęty k. Kołobrzegu/

znalezisko 20030801.17.bl - Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)

5f · 20030801.17.bl
leg. Barbara Łotocka

znalezisko 00010000.jm13_48.jmak; Jastrzębia-Góra

1f · 00010000.jm13_48.jmak
leg. Jarosław Makowski
/Jastrzębia-Góra/