Rodzaj liczy kilkanaście gatunków bylin występujących w Azji Wschodniej w miejscach cienistych i wilgotnych. Bez przedstawicieli w krajowej florze. Niektóre gatunki oraz odmiany mieszańcowe są uprawiane jako byliny ozdobne. Przydatne do ogrodów o charakterze naturalistycznym, do sadzenia w miejscach cienistych i wilgotnych.
Bylina z gór Japonii gdzie rośnie w miejscach wilgotnych, zacienionych. U nas uprawiana w ogrodach; bez wyraźnych kłączy czy rozłogów, z czasem tworzy karpy z łukowato wznoszącymi się łodygami, 40-100 cm wysokości. Kwiaty białe do jasnoróżowych, czerwonoborodowo nakrapiane; kwitnie późną jesienią, we wrześniu/październiku.

W uprawie jest kilka odmian różniących się barwą kwiatów. Na cieniste rabaty, pod wysokimi drzewami.

Wysokość: 40-100 cm

Kwitnienie: od września do października

Grupa użytkowa: bylina ogrodowa • do ogrodu skalnego

Tricyrtis formosana · trójsklepka tajwańska

Tricyrtis stolonifera
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Kw
Bylina z Tajwanu gdzie rośnie w miejscach wilgotnych, zacienionych. U nas uprawiana w ogrodach. Tworzy kłącza a z czasem szerokie kępy z łukowato wznoszącymi się łodygami, 40-80 cm wysokości. Kwiaty białe do jasnoróżowych, czerwonoborodowo nakrapiane; kwitnie późno, od sierpnia do października.

W uprawie jest kilka odmian różniących się barwą kwiatów lub z odbarwionymi częściami liści. Na cieniste rabaty, pod wysokimi drzewami.

Wysokość: 60-80 cm

Kwitnienie: od sierpnia do października

Grupa użytkowa: bylina ogrodowa