antropofit zadomowiony we florze polskiej [24]

Cornus alba L.

dereń biały
Cornus tatarica Miller
Cornus alba
18.10.2003, Pewel Wlk.; copyright © by Antoni Mielnikow
Cornus alba
krzew z owocami
Cornus alba
Cornus alba
gałązka z owocami
Cornus alba
Cornus alba
Cornus alba
Cornus alba (dereń biały)
XL
Cornus alba (dereń biały)
XL
Cornus alba (dereń biały)
Cornus alba (dereń biały)
Cornus alba (dereń biały)
Krzew do 2-3 m wysokości, gałęzie dość sztywne wyprostowane, dolne po części pokładające się i zakorzeniające się, po latach krzew rozrasta się się szeroko tworząc szerokie, gęste kępy.

space

Liście jajowate do jajowatoeliptycznych, 4-8 cm długości, krótko zaostrzone, nasada zaokrąglona; góra żywo zielona, spód jaśniejszy szarawy; największe liście z siedmioma parami nerwów bocznych, ostatnia para odchodzi powyżej połowy blaszki liściowej. Spód liścia z dłuższymi dwuramiennymi włoskami, 0.5-0.6(0.8) mm długości, są one dostrzegalne. Jesienne wybarwienie liści brunatnoczerwone do karminowoczerwonego.

space

Owoce białawe, sinobiałe do niebieskawych, kuliste, 6-8 mm średnicy. Pestki krótko elipsoidalne, dłuższe niż szersze, silnie bocznie spłaszczone, z obu stron zaostrzone.

space

występowanie

Często uprawiany krzew ozdobny. Pierwotny obszar występowania znajduje się na wschód od naszego kraju i ciągnie się przez Syberię aż do Dalekiego Wschodu, gdzie rośnie w dolinach rzecznych na terenach zalewowych. W Czechach nie stwierdzono stanowisk ze zdziczałymi egzemplarzami [71.5s262], nie jest też wymieniony na nowej liście gatunków obcego pochodzenia we florze Polski [234].

właściwości i zastosowanie

Cornus alba (dereń biały)
cv. Gouchaultii
Krzew do 2-3 m wysokości, gałęzie wyprostowane, dolne po części pokładające się i zakorzeniające się, po latach krzew rozrasta się się szeroko tworząc szerokie, gęste kępy.

space

W uprawie znajduje się wiele odmianach o pstrych, barwnych liściach — po części odbarwionych (cv. Elegantissima, cv. Gouchaultii, cv. Spaethii), prawie całkiem żółtych (cv. Aurea) lub w początkowym okresie ciemnobrązowych (cv. Kesselringii) lub o słabszym wzroście (cv. Sibirica — szczególnie jaskrawo koralowoczerwono, amarantowoczerwone zabarwione pędy, cv. Spaethii — pędy ciemnoczerwone).

space

Grupa użytkowa: krzewy liściaste • na żywopłot
Analiza dostępności roślin (form i odmian #13): bez odmiany · ‘Aurea’ · ‘Baton Rouge’ · ‘Cream Cracker’ · ‘Elegantissima’ · ‘Gouchaultii’ · ‘Hessei’ · ‘Ivory Halo’ · ‘Kesselringii’ · ‘Siberian Pearls’ · ‘Sibirica’ · ‘Sibirica Variegata’ · ‘Spaethii’

wymagania i uprawa

W pełni mrozoodporny.

space

Wymaga pełnego nasłonecznienia. Tylko wtedy pędy (największy walor tego gatunku) są intensywnie wybarwione.

space

Wymagania (parametry ogrodowe): strefa mrozoodporności 3

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20150625.31.js - Cornus alba (dereń biały); Arboretum Wojsławice
150625-31
leg. Jacek Soboń
/Arboretum Wojsławice/
/cv. Gouchaultii/ #3