antropofit zadomowiony we florze polskiej [24]

Cornus alba L.

dereń biały
Cornus tatarica Miller
Cornus alba

18.10.2003, Pewel Wlk.; copyright © by Antoni Mielnikow

Cornus alba

krzew z owocami

Cornus alba
Cornus alba

gałązka z owocami

Cornus alba
Cornus alba
Cornus alba
Cornus alba (dereń biały)
Cornus alba (dereń biały)
Cornus alba (dereń biały)
Krzew do 2-3 m wysokości, gałęzie dość sztywne wyprostowane, dolne po części pokładające się i zakorzeniające się, po latach krzew rozrasta się się szeroko tworząc szerokie, gęste kępy.

space

Liście jajowate do jajowatoeliptycznych, 4-8 cm długości, krótko zaostrzone, nasada zaokrąglona; góra żywo zielona, spód jaśniejszy szarawy; największe liście z siedmioma parami nerwów bocznych, ostatnia para odchodzi powyżej połowy blaszki liściowej. Spód liścia z dłuższymi dwuramiennymi włoskami, 0.5-0.6(0.8) mm długości, są one dostrzegalne. Jesienne wybarwienie liści brunatnoczerwone do karminowoczerwonego.

space

Owoce białawe, sinobiałe do niebieskawych, kuliste, 6-8 mm średnicy. Pestki krótko elipsoidalne, dłuższe niż szersze, silnie bocznie spłaszczone, z obu stron zaostrzone.

space

występowanie

Często uprawiany krzew ozdobny. Pierwotny obszar występowania znajduje się na wschód od naszego kraju i ciągnie się przez Syberię aż do Dalekiego Wschodu, gdzie rośnie w dolinach rzecznych na terenach zalewowych. W Czechach nie stwierdzono stanowisk ze zdziczałymi egzemplarzami [71.5s262], nie jest też wymieniony na nowej liście gatunków obcego pochodzenia we florze Polski [234].

właściwości i zastosowanie

Krzew do 2-3 m wysokości, gałęzie wyprostowane, dolne po części pokładające się i zakorzeniające się, po latach krzew rozrasta się się szeroko tworząc szerokie, gęste kępy.

space

W uprawie znajduje się wiele odmianach o pstrych, barwnych liściach — po części odbarwionych (cv. Elegantissima, cv. Gouchaultii, cv. Spaethii), prawie całkiem żółtych (cv. Aurea) lub w początkowym okresie ciemnobrązowych (cv. Kesselringii) lub o słabszym wzroście (cv. Sibirica — szczególnie jaskrawo koralowoczerwono, amarantowoczerwone zabarwione pędy, cv. Spaethii — pędy ciemnoczerwone).

space

Grupy użytkowe: krzewy liściaste · na żywopłot · strefa mrozoodporności 3

wymagania i uprawa

W pełni mrozoodporny.

space

Wymaga pełnego nasłonecznienia. Tylko wtedy pędy (największy walor tego gatunku) są intensywnie wybarwione.

space

Analiza dostępności roślin (form i odmian #15):
• bez odmiany · · ‘Aurea’ · ‘Baton Rouge’ · ‘Baton Rouge?’ · ‘Cream Cracker’ · ‘Elegantissima’ · ‘Gouchaultii’ · ‘Hessei’ · ‘Ivory Halo’ · ‘Ivory Halo?’ · ‘Kesselringii’ · ‘Siberian Pearls’ · ‘Sibirica’ · ‘Sibirica Variegata’ · ‘Spaethii’