atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » Ord.Caryophyllales » Fam.Caryophyllaceae » subFam.Silenoideae » Dianthus »

Dianthus caryophyllus L. [🔉 di·an·tus *]

goździk ogrodowy
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)

cechy charakterystyczne

cechy diagnostyczne w kluczu:Dianthus (goździk)kl 970
Płatki korony nagie; płytko ząbkowane. U licznych odmian uprawnych kwiaty ze zwielokrotnioną liczbą płatków “pełne”.Płatki korony nagie; płytko ząbkowane. U licznych odmian uprawnych kwiaty ze zwielokrotnioną liczbą płatków “pełne”.

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Takson uprawiany.[491]
Niegdyś najpopularniejszy, obok róży, kwiat cięty uprawiany w szklarniach (przy odpowiedniej technice uprawy kwitnie cały rok); obecnie moda się od niego odwróciła.
🌱
W naturalnych stanowiskach (półwysep Bałkański) bylina, u nas uprawiany w licznych odmianach jako kwiat dwuletni lub kwiat roczny z rozsady oraz jako kwiat szklarniowy uprawiany na kwiat cięty. W cieplejszych rejonach kraju, w sprzyjających warunkach, może zimować w gruncie.

Efektowne są kwitnące rośliny. Część odmian kwitnie jednorazowo, za to wcześnie (Grenadin, wiedeńskie karłowe). Inne kwitną od czerwca lub lipca do końca sezonu wegetacyjnego (tzw. remontanty). Kwiaty odmian są pełne, duże, rozmaicie zabarwione (od białego, przez różowy, czerwony po ciemne fiolety i purpury).

Goździk stosowany głównie na rabatach. Odmiany niskie dobre do ogrodów skalnych, na obwódki i do kobierców kwiatowych. Można też uprawiać je w pojemnikach. Odmiany wysokie dobre na kwiat cięty z uwagi na długie utrzymywanie się w wazonie i przyjemny zapach kwiatów. W naturalnych stanowiskach (półwysep Bałkański) bylina, u nas uprawiany w licznych odmianach jako kwiat dwuletni lub kwiat roczny z rozsady oraz jako kwiat szklarniowy uprawiany na kwiat cięty. W cieplejszych rejonach kraju, w sprzyjających warunkach, może zimować w gruncie.

space

Goździk stosowany głównie na rabatach. Odmiany niskie dobre do ogrodów skalnych, na obwódki i do kobierców kwiatowych. Można też uprawiać je w pojemnikach. Odmiany wysokie dobre na kwiat cięty z uwagi na długie utrzymywanie się w wazonie i przyjemny zapach kwiatów.

wymagania i uprawa

Rozstawa roślin zależy od odmiany, przeciętnie 25 × 30 cm.
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje zasadową
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 7 • wskazane lekkie okrycie
Stanowisko słoneczne, optymalnie rozwija się i kwitnie w umiarkowanych temperaturach, nie przekraczających znacznie 20°C. Gleba żyzna (ale nie w pierwszym roku po nawożeniu nawozami organicznymi), wilgotna, w razie suszy trzeba podlewać; odczyn zasadowy lub obojętny.

Z uwagi na długi okres rozwoju uprawia się jako kwiat dwuletni lub jednoroczny z wcześnie przygotowywanej rozsady. Stanowisko słoneczne, optymalnie rozwija się i kwitnie w umiarkowanych temperaturach, nie przekraczających znacznie 20°C. Gleba żyzna (ale nie w pierwszym roku po nawożeniu nawozami organicznymi), wilgotna, w razie suszy trzeba podlewać; odczyn zasadowy lub obojętny.

space

Uprawa w cyklu dwuletnim zaczyna się od wysiewu nasiona (500-700 szt./g) w maju lub czerwcu, z jednokrotnym pikowanie w w rozstawie co 5-6 cm. Na docelowe miejsca wysadza się przed końcem sierpnia. Na zimę należy okryć luźnymi gałązkami. Uprawa w cyklu dwuletnim zaczyna się od wysiewu nasiona (500-700 szt./g) w maju lub czerwcu, z jednokrotnym pikowanie w w rozstawie co 5-6 cm. Na docelowe miejsca wysadza się przed końcem sierpnia. Na zimę należy okryć luźnymi gałązkami.
Przy uprawie jednorocznej nasiona wysiewa się możliwie wcześnie, np. już w lutym/marcu lub jeszcze prędzej gdy posiadamy po temu szklarniowe warunki i możemy doświetlać młode rośliny. W procesie przygotowania rozsady dwukrotnie pikujemy. Siewkom można uszczknąć wierzchołek pędu dla lepszego rozkrzewienia. Rozsadę można wysadzać do ogrodu w połowie maja, po wiosennych przymrozkach.

Możliwe, choć w amatorskich warunkach kłopotliwe, jest mnożenie wegetatywne, przez sadzonki pędowe. W lipcu wycina się krótkie, kilkuwęzłowe pędy, odbijające u podstawy rośliny matecznej, nie zakończone pąkiem kwiatowym. Równo ucina sie je nożem lub żyletką kilkanaście mm pod węzłem i po usunięciu dolnych liści ukorzenia się. Warto wspomóc się ukorzeniaczem. Tak otrzymane sadzonki sadzi się jesienią na docelowe rabaty. Można też przygotować sadzonki w późniejszym terminie i przetrzymać przez zimę w jasnym miejscu w temperaturze nieco powyżej 10 °C.Przy uprawie jednorocznej nasiona wysiewa się możliwie wcześnie, np. już w lutym/marcu lub jeszcze prędzej gdy posiadamy po temu szklarniowe warunki i możemy doświetlać młode rośliny. W procesie przygotowania rozsady dwukrotnie pikujemy. Siewkom można uszczknąć wierzchołek pędu dla lepszego rozkrzewienia. Rozsadę można wysadzać do ogrodu w połowie maja, po wiosennych przymrozkach.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

16 szt./m2 • rozstawa: 25 × 25 cm
wysiew nasion na rozsadę [(cykl dwuletni) wysiew w maju lub czerwcu]
przez sadzonki pędowe wierzchołkowe [lipiec, kilkuwęzłowe cięte z pędów wegetatywnych]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #13) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.107.konrad_kaczmarek - Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
107
leg. Konrad Kaczmarek #1

ten gatunek tworzy mieszańca z: