starzec srebrzysty · Senecio cineraria

mrozy, starzec mrozy, starzec popielny · (potocznie: mrozy popielate) · Senecio cineraria DC. ·
Cineraria maritima (L.) L. · Jacobaea maritima (L.) Pelser et Meijden · Senecio bicolor (Willd.) Tod.

wymagania i uprawa

Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
Ciekawostką jest, że we Wrocławiu, przy domu, ten sam egzemplarz przetrwał dwie zimy 2013/14 i 14/15. W drugim roku nie miał już przyjemnej dla oka niskiej formy a był dość nieporządnym "byliniskiem", jednak trwał.
Stanowisko słoneczne (tylko w pełnym słońcu rozwija się gęste, srebrzyste owłosienie). Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny, znosi zasolenie gleby. Jego zimotrwałość jest na granicy naszej strefy 7 — może wiec czasem z powodzeniem przezimować w gruncie.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #3):
• bez odmiany · · ‘Cirrus’ · ‘Silverdust’

właściwości i zastosowanie

W obrębie nazw potocznych tego gatunki i drugiego, o zupełnie odmiennej charakterystyce ogrodowej, (doniczkowy kwiaty — cyneraria wysoka (Pericallis ×hybrida)) panuje dezinformujące zamieszanie. Do obydwu gatunków odnoszą się ze względów historycznych i innych, w różnych kombinacjach takie określenia jak: cyneraria, starzec, popielnik, popielny.
Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
cetralny kwietnik z starca srebrzystego (Senecio cineraria) (srebrzysty krąg) i szałwi błyszczącej (Salvia splendens) (czerwone centrum), u dołu zdjęcia pas heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium arborescens) (ciemnofioletowy), u góry aksamitki wzniesionej (Tagetes erecta)
Półkrzew lub bylina o drewniejących pędach, z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie na skalistych zboczach; u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek przygotowanych z zimowanych roślin matecznych. Tworzy niskie krzaczki, 40-80 cm wysokości, większość odmian ogrodowych jest karłowa, ma 15-40 cm wysokości. Efektowne jest samo gęste ulistnienie; liście są pierzasto podzielone i pokryte filcem srebrzystobiałych włosków. Same kwiaty są niepozorne i raczej psują efekt niż go poprawiają; drobne żółte koszyczki kwiatowe są zebrane po kilkanaście na końcach krótkich pędów; kwitnie od lipca do września.

Na rabaty kwiatowe i do pojemników stosowane w roli neutralnego tła dla kompozycji. Często stosowany na obwódki lub do tworzenia większych, jednorodnych okrywowych kobierców.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20080913.1.js - Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
js.080913-1
leg. Jacek Soboń #4