atlas-roslin.pl

Solenostemon scutellarioides L. Codd [🔉 *o·i·des]

koleus Blumego, pokrzywka brazylijska
Coleus blumei Benth. · Plectranthus scutellarioides (L.) R. Br. [🔉 *o·i·des]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
forma typowa, początek kwitnienia
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
w skrzynce balkonowej po północnej stronie budynku
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
ciekawa odmiana koleusa (Solenostemon scutellarioides) otoczona przez żółto kwitnący uczep złocisty (Bidens aurea) i petunię (Petunia ×atkinsiana)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
cv. Malibu Apricot

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście. [491]
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
🌱
Tropikalna bylina u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych. Uprawiany także jako pokojowa roślina doniczkowa („pokrzywka”). Wysokość 30-80 cm.

space

Do uprawy na rabatach kwiatowych, jako obwódki lub roślina kobiercowa — doskonale okrywają glebę. Można uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach oraz w uprawie pokojowej.

wymagania i uprawa

Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Solenostemon scutellarioides
cv. Ruffles Lime
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ⛅ półcieniste • ☁ cieniste • ciepłe
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • próchniczna • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta) • odczyn zbliżony do obojętnego
Stanowisko słoneczne sprzyja najpełniejszemu wybarwieniu liści; ale rośnie niemal równie dobrze także w półcieniu i cieniu. Gleba żyzna, próchniczna, stale wilgotna ale nie podmokła, przy braku wody zrzuca najstarsze, dolne liście; odczyn gleby obojętny.

space

Rośliny mateczne przechowuje się przez zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 15°C, w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Po uruchomieniu wegetacji w połowie lutego (co polega na podniesieniu temperatury powyżej 22°C) czeka się na wyrośnięcie nowych pędów. Sadzonki robi się z wierzchołkowych odcinków pędów, długości do 10 cm. Ukorzeniania się łatwo w ciągu kilka tygodni. Ukorzenionym sadzonkom uszczykuje się wierzchołki pędów dla lepszego rozkrzewienia się.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

16 szt./m2 • rozstawa: 25 × 25 cm
wysiew nasion na rozsadę [luty-marzec; pikowanie, uszczykiwanie; wysadzanie maj po przymrozkach]
przez sadzonki pędowe wierzchołkowe [luty-marzec; pędy z podpędzonych roślin matecznych]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#3) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

bez odmiany — mix
‘Rokoko’
‘Wizard Mix’
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

moim zdaniem

Jak najbardziej godne polecenia kolorowe, niespodzianki liściowe. Niezastąpione w długo zacienionych miejscach.
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
bogato wybarwiony egzemplarz mieszanki Rokoko, w tle młoda kufea ognista (Cuphea ignea)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
mniej atrakcyjny egzemplarz (bez czerwonego barwnika) z mieszanki Rokoko, po lewej kufea ognista (Cuphea ignea)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Uprawiałem w 2012 r. z rozsady samodzielnie przygotowanej z nasion. Te wysiewałem (jak okazało się) niepotrzebnie wcześnie, w lutym; oceniam że efekt (przy amatorskiej uprawie na własne potrzeby) nie byłby wiele różny gdyby wysiać spokojnie w marcu, nawet przy jego końcu. Mimo że siewki początkowo bardzo drobne i wolno rosną, to w cieple przyśpieszają i rozwijają się bez problemu.

space

Co do selekcji siewek. Pierwsze liście różnią się wybarwieniem i formą od dorosłych. Przeważnie różnica polega na uproszczeniu ostatecznego rysunku. Przy dobrych warunkach świetlnych i wigorze danego egzemplarza można jednak po trzeciej lub czwartej parze liści dobrze ocenić ostateczny efekt i usunąć mniej ciekawe sztuki. Ostateczny efekt — bogactwo szczegółów i intensywność wyrazu wzorów na liściach zależy od kondycji roślina, a ta w dużym stopniu od nasłonecznienia i braku stresu wodnego oraz dostatecznego nawożenia.

space

Olbrzymią zaletą koleusa jest to, że dobrze rośnie nawet przy gorszym oświetleniu, np. po północnej stronie budynku (o ile i tam będzie choć kilka godzin bezpośredniego słońca rano lub popołudniu, o co latem nietrudno). U mnie, w takich warunkach na północnym balkonie, w skrzynce zawieszonej na balustradzie, rozrosły się rewelacyjnie (bezpośrednio słońce miały tylko rano do ok. 9-10). Jesienią godnie prezentowały się do pierwszych przymrozków, a potem zostały przeniesione „na dożycie” do mieszkania — z wolna tracą liście i formę, gdy zrobią się brzydkie, to można wyrzucić lub przygotować sadzonki z młodych pędów szczególnie atrakcyjnie wybarwionych egzemplarzy.

space

Ozdobą są tylko liście. Kwiatostany może nie są szpetne, ale obniżają efekt i najlepiej je usuwać w zaczątku. Pozostawione łatwo zawiązują nasiona, gdyby się chciało eksperymentować, jakie też siewki wyjdą w kolejnym roku.

wybrane okazy · selected collections

#3
12 00 00 - K5_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. mix zbliżony do typu (PNOS.../
#13
12 00 00 - K107_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Rokoko mix (Legutko)/

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Solenostemon scutellarioides L. Codd [🔉 *o·i·des]Coleus blumei Benth. · Plectranthus scutellarioides (L.) R. Br. [🔉 *o·i·des](pl) koleus Blumego · pokrzywka brazylijska
-form-(is,is,e); -oid-e-(us,a,um); -morphus (suff.) — przyrostki nadające znaczenie -postaciowy, -kształtny;
· końcówka -form- (lat. forma - kształt, postać), a dla wyrazów z greki końcówka -oid- (gr. eidos ειδος - rodzaj, postać), dodawana do rdzenia rzeczowników tworzy przymiotnik oznaczający "posiadanie podobnej formy, kształtu, wyglądu, charakteru" np. fili‑form-is (nitkowaty), pyri-form-is (gruszowaty), disc-oid-eus (dyskowaty);
· tego rodzaju znaczenie daje też grecki przyrostek -morf- z gr. μορφη (wygląd, kształt, postać)
· daje ten sam efekt słowotwórczy co człon ‑at‑, np. pectin-at-us, czasem obie cząstki słowotwórcze są łączone w jednym wyrazie, np. pectin‑at‑i‑form-is (grzebieniasty, grzebieniokształtny); to samo lub podobne znaczenie przymiotników uzyskuje się końcówkami -(al/ar/os/at/ic)-
· np. jajowaty - ovatus = ovalis = oviformis = ovoideus
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji