atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales » Fam.Plantaginaceae » Tr.Cheloneae »

Penstemon [🔉 pen·ste·mon]

penstemon
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Uprawiane ozdobne byliny. Brak przedstawicieli we florze Polski.Uprawiane ozdobne byliny. Brak przedstawicieli we florze Polski.
W uprawie są gatunki zimujące w Polsce (±niepewnie) pod okryciem oraz uprawiane jak kwiaty jednoroczne z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w chłodnym pomieszczeniu roślin matecznych.W uprawie są gatunki zimujące w Polsce (±niepewnie) pod okryciem oraz uprawiane jak kwiaty jednoroczne z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w chłodnym pomieszczeniu roślin matecznych.
cechy diagnostyczne w kluczu:Scrophulariaceae (trędownikowate)kl 7728

Penstemon ×hybridus · penstemon ogrodowy

wąsatka ogrodowa, żółwik ogrodowy, (potocznie: "penstemon")
491 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
penstemon ogrodowy (Penstemon ×hybridus)
Penstemon ×hybridus
W uprawie znajdują się liczne odmiany wywodzące się od penstemon Hartwega (Penstemon hartwegii), byliny ze środkowego Meksyku. W klimacie Polski są uprawiane jako kwiaty jednoroczne, bądź to z rozsady, bądź z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych.

Penstemony w odmianach ogrodowych są niezwykle ozdobne dzięki długim gronom z gęsto rozmieszczonymi, okazałymi, lejkowatymi kwiatami. Kwiaty są różnobarwne, z udziałem barw czerwonych, różowych różnej intensywności i białego. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.W uprawie znajdują się liczne odmiany wywodzące się od penstemon Hartwega (Penstemon hartwegii), byliny ze środkowego Meksyku. W klimacie Polski są uprawiane jako kwiaty jednoroczne, bądź to z rozsady, bądź z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych.

space