Gatunek o dużej zmienności, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkość listków okwiatu i kwiatostanu. W Polce występuje podgatunek typowy, z listkami pokrywy najwyżej nieco dłuższymi od kwiatów w baldaszka. W uprawie, jako byliny ozdobne, także odmiany podgatunku ssp. involucrata (W.D.J. Koch) Ces z pokrywami o ponad 1/2 dłuższymi od kwiatów.
Rodzima bylina; roślina runa leśnego na glebach żyznych, próchnicznych, o odczynie obojętnym do zasadowego. Ozdobę stanowią błyszczące liście i białe lub różowe (u odmian) drobne, baldaszkowate kwiatostany.
Bylina na rabaty w miejscach częściowo ocienionych, do ogrodów naturalistycznych i skalnych. Sprawdza się jako roślina okrywowa. Nadaje się na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość; sprawdza się też w suchych bukietach.
Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — półcień • woda — gleba wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce najzimniejsze lub miejsce umiarkowanie zimne lub miejsce umiarkowanie chłodne • zwięzłość — gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże żyzne
Stanowisko półcieniste. Gleba żyzna, próchniczna; stale wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny lub zasadowy (w naturze najczęściej rośnie na wapieniach). W pełni mrozoodporna. W sprzyjających warunkach rozsiewa się, aby tego uniknąć można po kwitnieniu ściąć kwiatostany; dodatkowo sprzyja to ponowieniu kwitnienia jesienią.
‘Rosea’ — 45-60 cm; baldachy jasnoróżowe, pokrywy szeroko rozpostarte, czerwiec-lipiec +chcę to+oferuję to
▫ ‘Rosensinfonie ≡ Rose Symphony’ — 30-60 cm; wszystkie części kwiatostanu intensywnie różowe do purpuroworóżowych, lipiec-sierpień +chcę to+oferuję to
○ ‘Rubra’ — 70 cm; baldachy ciemnoróżowe do czerwonych, czerwiec-lipiec #2+chcę to+oferuję to
○ ‘Ruby Cloud’ — kwiatostany malinowe, działki zielone, czerwiec-sierpień; 50 cm #2+chcę to+oferuję to