Cerastium tomentosum (rogownica kutnerowata)
24.05.2009, pobocze drogi (Dąbrowa Górnicza); copyright © by Jerzy Kruk
Cerastium tomentosum (rogownica kutnerowata)
Cerastium tomentosum
kwiaty

cechy charakterystyczne

cechy diagnostyczne w kluczu: Cerastium (rogownica)kl 3808
Od podobnej, także uprawianej rogownicy Biebersteina (Cerastium biebersteinii) różni się odgiętymi na zewnątrz ząbkami torebki i mniejszymi liśćmi (1-3 cm długości i 2-5 mm szerokości), o lekko podwiniętym brzegu.
Podobna Cerastium candidissimum ma liście gwiazdkowato owłosione, ok. 20×3mm. Działki 5-6mm i ząbkach torebki tak samo odgięte.
Bylina, tworząca rozległe kępy 10-30(35)cm wysokości. Cała ±gęsto biało lub jasnoszaro owłosiona.

space

Podsadki z szerokim białym błoniastym obrzeżeniem. Działki (4.5)5-6.5(7)mm długości, z szerokim białawym błoniastym obrzeżeniem.

space

Nasiona 1.3-1.8(2.0)mm średnicy.

space

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, dobrze znosi okresową suszę; odczyn zasadowy lub obojętny.

space

Wegetatywnie można rozmnażać w sierpniu i wrześniu z sadzonek wierzchołkowych lub na mniejszą skalę przez podział starszych egzemplarzy.

space

Odmiany: var. columnae, ‘Silberteppich’ rośliny bardziej krępe, zwarte w pokroju, gęściej owłosione.

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
kolor liści
Li
Bylina z rejonu śródziemnomorskiego, rośnie w szczelinach skalnych, występuje na południu półwyspu Apenińskiego i na Sycylii. U nas uprawiana ozdobna bylina ogrodowa. Rośliny silnie rozkrzewione, o pokładających się i zakorzeniających się pędach. Tworzą niskie poduszkowate, szerokie i gęste kępy, 15-20 cm wysokości, szarobiałej barwy. Dość ekspansywna, stopniowo, szeroko rozrasta się na boki, tworząc gęstą darń.

space

Do ogrodów skalnych, na murki, może być sadzona w szczeliny między kamieniami, pomiędzy płytami chodnikowymi. Na rabaty bylinowe jako tło dla innych roślin, wypełnienie lub obwódki.

Wysokość: 15-20 cm

Kwitnienie: od maja do czerwca

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • bylina okrywowa lub zadarniająca • na obwódki • do ogrodu skalnego • na murki skalne • o znaczeniu produkcyjnym

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1): bez odmiany (biała)
Analiza dostępności roślin (form i odmian #4): bez odmiany · ‘columnae’ · ‘var. columnae Silberteppich’ · ‘var.columnae Silberteppich’