W Polsce w uprawie znajdują się dwa gatunki botaniczne fasoli. Większość odmian uprawnych należy do gatunku fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris), mniejsza część to fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus).

space

Phaseolus vulgaris · fasola zwykła

fasola szparagowa, fasola tyczna, (potocznie: fasola)
takson uprawiany [24]
Phaseolus vulgaris (fasola zwykła)
liścienie ponad ziemią, kiełkowanie epigeiczne
Fasola zwykła (Phaseolus vulgaris) jest rośliną jednoroczną, nieco bardziej odporną na niskie temperatury niż fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus). Kiełkuje epigeicznie - liścienie wychodzą nad powierzchnią ziemi. System korzeniowy jest mniej rozwinięty niż u fasoli wielkokwiatowej, korzenie nie mają charakteru spichrzowego. W kwiatostanie jest 2-8 kwiatów. Barwa kwiatów jest biała, kremowa. liliowa, fioletowa lub czerwona, kwiaty mogą być wielobarwne. Nasion w strąku jest 4-8. Nasiona fasoli o kwiatach barwnych są zwykle czarne lub zabarwione. Jest samopylna.

Grupa użytkowa: warzywa · warzywa strączkowe

Phaseolus coccineus · fasola wielokwiatowa

fasola ozdobna, (potocznie: fasola)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
zgrubiałe korzenie spichrzowe XL
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
kiełkowanie hypogeicznie - liścienie pozostają w glebie
Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) jest z natury rośliną wieloletnią, u nas ze względu na klimat uprawianą jak jednoroczna. Kiełkuje hypogeicznie - liścienie pozostają w glebie. Tworzy silny system korzeniowy ze zgrubiałymi korzeniami o charakterze spichrzowym. W cieplejszym klimacie zimują i wiosną wyrastają z nich nowe pędy. Charakteryzuje się silniejszym wzrostem i jej pędy form tycznych mogą osiągać 3-4 m wysokości. Kwiatostan jest licznokwiatowy, z 15-30 kwiatami. Barwa kwiatów jest biała lub czerwona. Jest obcopylna, owadopylna. Nasion w strąku jest 3-4. Są one białe lub prawie czarne, czasem mozaikowate.

Grupy użytkowe: kwiaty pnące · do uprawy w pojemnikach · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · warzywa · warzywa strączkowe · wysokość 300-400 cm