takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]

Alyssum alyssoides (L.) L.

smagliczka kielichowata
Alyssum calycinum L.
Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata)
copyright © by Barbara Łotocka
Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata)
Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata)
Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata)
Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata)

cechy charakterystyczne

Gatunek o dużej zmienności. Formy niskie, z ubogich stanowisk, mają zwykle pojedyncze łodygi oraz silnie skrócone, gęste kwiatostany i owocostany.
Rośliny roczne, rzadziej ozime lub krótkotrwałe byliny; całe ±gęsto pokryte przylegającymi włoskami gwiazdkowatymi. Korzeń główny cienki i stosunkowo długi.

space

Dolne liście wąsko odwrotniejajowate do odwrotnielancetowatych; górne liście podobne ale przeważnie węższe i dłuższe; 5-28mm długości.

space

Kwiaty i ich szypuły po 2-5mm długości. Działki lancetowate, 2-2.5mm długości, po kwitnięciu nie opadają, zachowują się na dojrzałych łuszczynach i dopiero na starych roślinach opadają; oprócz włosków gwiazdkowatych w górze z długimi włoskami prostymi lub skąpo rozgałęzionymi. Płatki wąsko odwrotniejajowate, na końcu płytko wykrojone, (2.5)3-4mm długości, jasnożółte, szybko w czasie kwitnienia bielejące, brudnobiałe. Nitki wszystkich pręcików bez skrzydlastych lub ząbkowatych przydatków.

Szypuły łuszczyn ±ukośnie odstające, 2.5-5mm długości. Łuszczyny ±okrągłe, 3-4(4.5)mm długości i szerokości; przylegająco, gwiazdkowato owłosione, ±łysieją dopiero w pełnej dojrzałości; dzióbek łuszczyny 0.3-0.5(0.6)mm długości, w dolnej 1/2-2/3 rzadko, gwiazdkowato owłosiony.

space

Kwitnienie od maja do sierpnia (września)

występowanie

Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata)
wystepowanie
o mapie występowania
Trawiaste, nasłonecznione stanowiska, pobocza dróg, miedze, tereny ruderalne, rzadko jako chwast upraw, na nasypach kolejowych, zboczach, w kamieniołomach, na skałach, w miejscach suchych, bez zwartej roślinności. Przeważnie na glebach silnie wysychających, stosunkowo ubogich, zasadowych, o niskiej zawartości próchnicy, skalistych, kamienistych, piaszczystych i ubitych.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20050527.10.bg - Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata); skałki wapienne na Górze Zamkowej w Olsztynie k. Częstochowy
bg.050527-10
leg. Błażej Gierczyk
/skałki wapienne na Górze Zamkowej w Olsztynie k. Częstochowy/ #3
znalezisko 20060622.5.bg - Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata); Duża Skała k. Czajowic, na skałkach wapiennych
bg.060622-5
leg. Błażej Gierczyk
/Duża Skała k. Czajowic, na skałkach wapiennych/ #5
znalezisko 20040612.4.and - Alyssum alyssoides (smagliczka kielichowata); murawa napiaskowa, Kraków
and.040612-4
leg. Anna Nowak-Dańda
/murawa napiaskowa, Kraków/ #2