| ||||||
|
opis
Liście w górze tępo i płytko klapowane (przeważnie z 3-5 klapami) lub tylko karbowano-piłkowane; w zarysie odwrotniejajowate do szerokoeliptycznych, w nasadzie zaokrąglone; nerwy boczne zawsze nieco łukowato wypukłe ku górze blaszki liściowej (łukowato przegięte ku nasadzie blaszki); wierzchem ciemnozielone, błyszczące, nagie. Przylistki gęsto piłkowano-ząbkowane, z gruczołkami.
Kwiaty zebrane po 5-12 sztuk w baldachogronach; pylniki ciemnopurpurowe; z 2(3) szyjkami słupka. Działki szerokotrójkątne, po wewnętrznej stronie krótko owłosione. Kwitnie w maju, przed głogiem jednoszyjkowym (Crataegus monogyna).
Owoc z 2(3) bruzdowanymi orzeszkami, kuliste, do 10 mm długości, ciemnoczerwone i błyszczące, długo utrzymują się.
występowanie

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
W uprawie głównie odmiany o pełnych kwiatach (ujmowane i oferowane także pod taksonami głóg pośredni (Crataegus ×media)). Najczęściej oferowana i uprawiana jest ‘Paul's Scarlet’ (oferowana też pod mianem Crataegus oxyacantha Paul's Scarlet) — o pełnych kwiatach, ciemno czerwonych po wewnętrznej stronie płatkach, a z zewnątrz białawych co nadaje dwubarwny charakter wiązkom kwiatów; kwitnie obficie w maju; rośnie silnie tworząc drzewko 4-6 m wysokości z wyraźnym grubym pniem. Nie należy zbyt często przycinać bo wtedy słabo kwitnie lub wcale. Rewersyjnie niektóre pędy powracają do rodzicielskiej odmiany ‘Rubra Plena’ — z analogicznymi cechami ale o płatkach jaśniejszych, karminoworóżowych.
Ponadto mamy: ‘Candidoplena’ — kwiaty pełne, śnieżnobiałe do końca kwitnienia; ‘Plena’, ‘Alboplena’ — kwiaty pełne, białe, przekwitające bladoróżowe. Odmiany pełnokwiatowe mają zwielokrotnioną liczbę szyjek słupka (do 10) i szerokie owoce z ±widocznymi orzeszkami.
Owoce są jadalne. Wysuszone kwiatostany z przylegającymi liśćmi i wysuszone owoce są surowcem medycznym (więcej na stronie rodzaju głóg (Crataegus).
Analiza dostępności roślin (form i odmian #2)
wymagania i uprawa
Pozostałe zalecenia uprawowe zobacz na stronie rodzaju głóg (Crataegus).