takson uprawiany [24]

Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.

bergenia sercowata
Bergenia cordifolia
kwiatostany w łanie liści; 05.2002, Warszawa, pole doświadczalne SGGW; copyright © by Barbara Łotocka
Bergenia cordifolia
kwiatostany w łanie liści
Bergenia cordifolia
Bergenia cordifolia (bergenia sercowata)
Bergenia cordifolia (bergenia sercowata)

wymagania i uprawa

Roślina o niskich wymaganiach i tolerancyjna. Stanowisko słoneczne do głęboko ocienionego (jako roślina okrywowa). Gleba przeciętna, dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych; sucha lub wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny. Bylina w pełni mrozoodporna i długowieczna.

space

Wegetatywnie rozmnaża się przez podział starszych egzemplarzy wczesną wiosną, w marcu/kwietniu lub zimą przez sadzonkowanie 8-10 cm odcinków kłączy.

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

Analiza dostępności roślin (form i odmian #12):
• bez odmiany · · ‘(różowy)’ · ‘Abendglut’ · ‘Dawid’ · ‘Eroica’ · ‘Purpurea’ · ‘Robusta’ · ‘Rose beauty’ · ‘Rotblum’ · ‘Silberlicht’ · ‘Winterglow’ · ‘Winterglut’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Pochodzi z gór Azji Środkowej. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Ma grube, pełzające przy powierzchni ziemi kłącze; tworzy płaty z dużymi ciemnozielonymi liśćmi odziomkowymi, wysokości 25-40 cm.

space

Jako roślina okrywowa o liściach ±zimozielonych, można stosować w miejscach ocienionych, pod drzewami i w cieniu murków. Na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych, do ogrodów naturalistycznych. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · zimozielone (wiecznie zielone) · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu skalnego · do ogrodu naturalistycznego · wysokość 30-40 cm · kwitnienie: 4-5

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060509.2.bl - Bergenia cordifolia (bergenia sercowata)
bl.060509-2
leg. Barbara Łotocka #6