takson uprawiany [24]

Bergenia crassifolia (L.) Fritsch

bergenia grubolistna
Bergenia crassifolia
09.05.2009 copyright © by Jacek Soboń
Bergenia crassifolia
Bergenia crassifolia
Bergenia crassifolia
Bergenia crassifolia

wymagania i uprawa

Roślina o niskich wymaganiach i tolerancyjna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przeciętna, przepuszczalna, dobrze rośnie na glebach lekkich; sucha lub wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny. Bylina w pełni mrozoodporna i długowieczna.

space

Wegetatywnie rozmnaża się przez podział starszych egzemplarzy wczesną wiosną, w marcu/kwietniu lub zimą przez sadzonkowanie 8-10 cm odcinków kłączy.

Analiza dostępności roślin (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Pochodzi z gór Azji Środkowej. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Ma grube, pełzające przy powierzchni ziemi kłącze; tworzy płaty z dużymi ciemnozielonymi liśćmi odziomkowymi, wysokości 30-45 cm.

space

Jako roślina okrywowa o liściach ±zimozielonych, można stosować w miejscach ocienionych, pod drzewami i w cieniu murków. Na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych, do ogrodów naturalistycznych. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · zimozielone (wiecznie zielone) · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu skalnego · do ogrodu naturalistycznego · wysokość 30-45 cm · kwitnienie: 4-5